• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Liczenie kozic w Tatrach zakończone. Mamy podsumowanie

Kategoria: Tatrzański Park Narodowy

Tatrzański Park Narodowy wspólnie ze słowackim TANAP-em zakończył jesienną akcję liczenia kozic. Łączny wynik dla całych Tatr to 1367 kozic, w tym 98 młodych urodzonych tej wiosny.

Tatrzańskie kozice

W tym roku liczenie kozic odbyło się 8 listopada. W tym czasie w Tatrach panowały już warunki mocno zimowe. W górach leżało sporo śniegu, panowała ujemna temperatura. Pogorszenie pogody nie pozwoliło na przeprowadzenie kontrolnego liczenia, które zwykle odbywa się następnego dnia.

Po polskiej stronie zanotowano 364 kozice, w tym 58 capów, 96 kóz, 28 koźląt tegorocznych, 15 zeszłorocznych, 24 w wieku 23 lat, 90 dorosłych osobników nierozpoznanych, co do płci, 11 młodych bliżej nierozpoznanych, co do wieku oraz 42 osobniki zupełnie nierozpoznane, co do płci i wieku. Po stronie słowackiej były 1003 kozice, w tym 70 koźląt do jednego roku.

Tegoroczny wynik jest nieco wyższy niż przedstawiony w zeszłym roku. Poprzednie liczenie nie było jednak do końca udane ze względu na niepełną obsadę. Liczebność kozic, zatem nie wzrosła, ale można powiedzieć, że populacja tych zwierząt jest stabilna.

Wyników liczenia kozic nie należy brać dosłownie, choć podawane są z dokładnością, co do jednej sztuki. W tym roku wynik jest wyższy o ok. 2 % od ubiegłorocznego. Błąd oszacowania nie jest znany, ale może przekraczać 10 %. Podział na kozice polskie i słowackie jest całkowicie sztuczny. Duża część z tych kozic przebywa w rejonie granicy państwowej.

Kozice liczone są dwa razy w roku: wiosną, kiedy to sprawdzany jest przyrost naturalny w danym roku, czyli liczby młodych osobników oraz jesienią, gdy określana jest liczebność populacji.

Cały teren występowania kozicy w Tatrzańskim Parku Narodowym podzielony jest na rejony obserwacyjne, w które udają się zespoły wyposażone w lornetki i specjalne karty obserwacyjne, na których zapisuje się liczbę osobników, czas i miejsce obserwacji, kierunek przemieszczania zwierząt oraz informacje dodatkowe, takie jak płeć czy wiek osobników (zwykle możliwe do określenia, czasem jednak, np. ze względu na dużą odległość obserwatora od zwierzęcia, nie do ustalenia). 

Dokładność wyników zależy w znacznej mierze od dobrej pogody. Uzależniona jest również od liczby obserwatorów (powinno to być minimum 60 osób po stronie polskiej i ponad 160 na Słowacji). 

Wspólne akcje liczenia kozic są prowadzone od 1957 roku. Jest to najstarszy monitoring przyrodniczy prowadzony przez dwa państwa równocześnie. 

Źródło: Informacja prasowa TPN


Dodał: Agnieszka Jurczak
2016-11-19 01:00
Wyświetlenia: 755

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia