• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Zwiedzamy Dolinę Kościeliską

Kategoria: Ogólne

Druga co do wielkości dolina w Tatrach. Licząca 9 km długości i prawie 35 km2 powierzchni, przez wielu górołazów uznawana jest za najpiękniejszą dolinę w Tatrach Zachodnich. Odwiedzana przez turystów już od 2 połowy XVIII wieku. Uwagę poświęciło jej również wielu znakomitych poetów jak m.in. Miciński, Tetmajer czy Żeromski.

Dolina Kościeliska posiada trzy główne odgałęzienia (dolina Pyszniańska, Tomanowa i Miętusia), oraz wiele mniejszych odnóg. Dolna i środkowa część doliny zbudowana jest ze skał osadowych co sprawia, że występuje tu wiele wapiennych urwisk i turni. Warto zwrócić uwagę na położoną na wysokości 935 m n.p.m., Bramę Kantaka. Jest to najniżej położone zwężenie z trzech Bram Kościeliskich. W 1934 roku w tym miejscu planowano zbudować zaporę. Pozostałością po niezrealizowanych planach jest sztolnia, znajdująca się tuż za bramą po lewej stronie.

Brama Kraszewskiego, to drugie z kolei zwężenie w Dolinie Kościeliskiej. Licząca zaledwie 20 metrów przewężenia brama, zbudowana jest z twardych wapieni jurajskich i kredowych. Ostatnią i najwyżej położoną bramą jest Brama Raptawicka.


Brama Raptawicka

Górną część doliny tworzą skały krystaliczne. Dominują tu rozległe grzbiety, skały, a powyżej polodowcowych kotłów stoki podcinają strome żleby. Na wysokości ponad 1500 metrów, we wschodnich zboczach doliny rozciągają się Organy - wybitny grzbiet o długości 2 km zbudowany z wapieni i dolomitów.

Na Polanie Stare Kościelisko już od XVIII wieku prężnie działał ośrodek metalurgiczny, stały też domki dla hutników i górników którzy wytapiali srebro, miedź i żelazo. Pierwsze wydobycia rozpoczęły się już w XVI wieku. Pozostałością po dawnej fabryce jest znajdująca się na polanie „Kapliczka Zbójnicka” ufundowana przez górników. W miejscu kapliczki stał kiedyś kościółek, od którego wzięła się najprawdopodobniej nazwa doliny.


Kapliczka Zbójnicka. fot. janosikk2

Zwiedzanie Doliny Kościeliskiej zaczynamy w Kirach. Jest to jedno z osiedli wsi Kościelisko, znajduje się przy szosie Zakopane - Chochołów. Można dojechać zarówno busem jak i samochodem (duży parking). Istnieje możliwość przejechania się góralską dorożką z Kir do Polany Pisanej.

Od początku naszej wędrówki szerokim zielonym szlakiem towarzyszy nam Potok Kościeliski o długości 8,5 km. Źródło potoku o wydajność kilkunastu litrów na sekundę położone jest na zboczu Kamienistej.Potok Kościeliski

Po krótkim marszu mijamy bacówkę, nasz szlak przecina Ścieżka nad Reglami, a po naszej lewej zaczyna się czerwony szlak na Czerwone Wierchy. Idąc prosto dojdziemy do Lodowego Źródła, które jest idealnym przykładem występowania zjawisk krasowych w dolinie. Wypływająca woda o stałej temperaturze 4,3°C. pochodzi z masywu Czerwonych Wierchów. Tutaj również dostrzegamy początek niebieskiego szlaku na Halę Stoły i czarnego do Jaskini Mroźnej.


Kulturowy wypas owiec. fot. janosikk2

Kolejnym przystankiem na naszej trasie jest Polana Pisana, na której kiedyś produkowano rudę żelaza, którą następnie przetapiano na Starych Kościeliskach. Obecnie jest tu wiele miejsca na odpoczynek, liczne ławki, a swój bieg w tym miejscu kończy szlak z Jaskini Mroźnej. Za Polaną, po lewej stronie rozpoczyna się żółty szlak do Smoczej Jamy przez część Wąwozu Kraków. W pobliżu znajdują się również wejścia do paru jaskiń, m.in. Mylnej i Raptawickiej.

Nasza wycieczka kończy się na Małej Polanie Ornaczańskiej, gdzie na wysokości 1100 m n.p.m., stoi duże Schronisko PTTK, wybudowane w latach 1947-48 w miejsce spalonego podczas II wojny światowej przez Niemców obiektu turystycznego na Hali Pysznej. Okolice schroniska stanowią dobrą bazę wypadową na szlaki Tatr Zachodnich. Do wyboru mamy następujące warianty:

TrasaTrudnośćDługośćSzlakCzasOpis
Na Ciemniak z Hali Ornak przez Dolinę Tomanową skala trudności 7,0 km zielony szlakczerwony szlak 3h Zobacz
Nad Smreczyński Staw z Hali Ornak brak 1,5 km czarny szlak 30' Zobacz
Na Starorobociański Wierch z Hali Ornak przez grzbiet Ornaku skala trudności 9,0 km żółty szlakzielony szlakczerwony szlak 3h 45' Zobacz
Na Polanę Chochołowską z Hali Ornak skala trudności 7,7 km żółty szlakzielony szlak 2h 25' Zobacz

Malownicze polany, przepiękne krajobrazy, monumentalne skały i wiele szlaków turystycznych w okolicy sprawia, że Dolina Kościeliska jest jednym z najchętniej odwiedzanych miejsc w Tatrach. Wyprawa do doliny może okazać się idealną opcją na regeneracje sił po wycieczkach w Tatrach Wysokich.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2014-29-04 12:30
Wyświetlenia: 10207

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia