• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Jak wybrać rozmiar butów wysokogórskich?

Kategoria: Ogólne

Górskie wycieczki będą przyjemnością jedynie wtedy, kiedy nie wrócimy z nich z odciskami i przetarciami na stopach. A żeby dobrze zadbać o stopy podczas wyprawy w wysokie góry niezbędne będą bardzo dobrze dobrane buty. Zakup odpowiednich butów trekkingowych, może być nie lada wyzwaniem, zwłaszcza dla laików – jak zatem dobrać rozmiar butów wysokogórskich?

Buty a cel wycieczki

Jeszcze zanim zdecydujesz się na zakup i dobór odpowiedniego obuwia, określ destynację swoich wędrówek po górach. Jeśli zamierzasz odwiedzić polskie Beskidy, Bieszczady lub inne niskie góry będziesz, potrzebować butów bez wysokiej cholewki, niezbyt grubych. Natomiast jeżeli planujesz wyprawy w wyższe partie Tatr, Alpy i inne wysokie góry, wybierz wyższe i grubsze buty trekkingowe. Na wysokości powyżej 6 tys. metrów trzeba wybrać obuwie wyposażone w dodatkowe elementy chroniące przed wychłodzeniem i poślizgnięciem się. Istotna jest też pora roku, w jakiej podróżujesz – w zimie będziesz potrzebował dodatkowej warstwy, aby nie zmarznąć.

Czy wiesz jaki masz rozmiar?

Wychodząc na obuwnicze zakupy zapewne wiemy jaki mamy rozmiar. Jednak kierując się do sklepu z butami wysokogórskimi nie sugerujmy się „naszym numerem”, tylko dobierzmy buty tak, aby pasowały. Głównym parametrem przy doborze buta jest długość wkładki – powinna być wybierana na podstawie długości stopy. Ponadto należy uwzględnić nieco przestrzeni na skarpetkę oraz ok. 0,5-0,7 cm wolnego miejsca dla zapewnienia komfortu w każdych warunkach, zwłaszcza podczas schodzenia. Buty wysokogórskie nie rozbijają się, dlatego już w sklepie powinniśmy wybrać właściwe obuwie, nie oczekując, że się rozbije z czasem.

Jak prawidłowo zmierzyć stopę?

Mierzenie stopy powinno odbywać się po południu – wtedy stopa jest już po codziennym wysiłku i jest lekko opuchnięta, co pozwala lepiej dobrać obuwie na ciężką wędrówkę. Najlepiej zmierzyć stopę dotykając piętą ściany i zaznaczając miejsce, w którym znajduje się najdłuższy palec (nie zawsze jest to paluch!). Wówczas uzyskujemy długość w cm, którą powinniśmy się kierować przy wyborze butów – długość stopy powinna być o 1-1,5 cm krótsza niż długość wkładki butów, które wybieramy.

Skarpetki – jak dużo miejsca potrzebują?

Buty wysokogórskie są przeznaczone do długich wędrówek w różnych warunkach. Dlatego dokonując zakupu musimy uwzględnić wszystkie warunki, które będą towarzyszyły naszym wycieczkom. Do długości stopy należy dodać od 0,5 cm (lekkie buty na lato) do 1,5 cm (wyższy wspinaczki zimą) wolnego miejsca na skarpety i nieco wolnej przestrzeni dla swobodnego przesuwania się stopy.
Buty wysokogórskie najlepiej kupić stacjonarnie, po zmierzeniu ich na odpowiednią warstwę skarpet. Wybierając się na zakupy najlepiej wziąć ze sobą skarpety, w których chodzimy po górach – wtedy mamy możliwość sprawdzić, jak nasza stopa czuje się w danych butach.

Zakup butów wysokogórskich to zakup na lata, dlatego warto dobrze się do niego przygotować. Wybierając odpowiednie obuwie, później możemy czerpać więcej z przyjemności wędrowania po górach.

E-Moko.pl


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-01-16 01:00
Wyświetlenia: 1732

Ostatnie komentarze

 • Asia

  Witam, chcę się wybrać do doliny z 9 miesięcznym synkiem, damy radę przejechać to wózkiem?

  Na Polanę Chochołowską z Siwej Polany 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Kasprowego nie ma już śniegu.

  Na Świnicę z Kasprowego Wierchu 

   7 godzin temu

 • naTatry.pl

  Od Morskiego już nie powinno być

  Na Szpiglasową Przełęcz i Szpiglasowy Wierch znad Morskiego Oka 

   7 godzin temu

Ostrzeżenia