• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Galeria tatrzańskich schronisk

Kategoria: Galerie

Pojawienie się schronisk w okolicach Zakopanego było spowodowane rozwojem turystyki tatrzańskiej, pogłębiającym się zainteresowaniem życia Podhala. Najstarsze z nich znajduje się nad Morskim Okiem. Dwukrotnie ucierpiało w wyniku pożaru, tj. w 1865 i 1898 roku, a jego kompleksowa odbudowa nastąpiła dopiero po zakończeniu II wojny światowej. Dziś stary budynek schroniska chroniony jest jako zabytek.

Większość schronisk górskich rozpoczynała swoją historię jako szałasy pasterskie lub schrony narciarskie dla taterników. Rosnąca popularność turystyki spowodowała ich przebudowę. Wiele wybudowano także od nowa. Głównym celem tworzenia owych obiektów było zapewnienie miejsca na spożycie posiłku, odpoczynek po długich i męczących wyprawach oraz dla osób, które nie miały możliwości powrotu do Zakopanego tego samego dnia.

Szlaki turystyczne oraz schroniska powstawały również w wyniku działalności Węgierskiego Towarzystwa Karpackiego (rok założenia: 1873) oraz Towarzystwa Tatrzańskiego.

Schronisko PTTK w Dolinie Roztoki
Schronisko na Hali OrnakSchronisko PTTK „Murowaniec”

Jedno z najpopularniejszych schronisk w Tatrach, doskonała baza wypadowa w wysokogórskie partie Tatr, kolebka tatrzańskiej turystyki, miejsce do którego każdego roku przybywa setki turystów czyli Schronisko Murowaniec.


Schronisko PTTK na Hali Kondratowej

Schronisko na Hali Kondratowej jest najmniejszym, jakie możemy w Tatrach odwiedzić. Mała chatka znajdująca się pod południową ścianą Giewontu nadaje polanie niezwykłego uroku. Z werandy schroniska podziwiać możemy piękną panoramę od Giewontu aż po Kasprowy Wierch. Zdarza się, że zaglądają tutaj dzikie zwierzęta – kozice, jelenie, lisy a nawet niedźwiedzie.


Schronisko nad Morskim Okiem

Schronisko nad Morskim Okiem jest bez wątpienia najbardziej popularne wśród turystów. Miejsce to jest zatłoczone niemal cały czas – turyści odpoczywają zarówno w schronisku, przed nim jak i na kamieniach wokół Morskiego Oka.