• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Dolina Chochołowska zamknięta dla turystów! TPN: To jedyna szansa na ochronę krokusów

Kategoria: Ogólne

Wiosna w Tatrach jest okresem szczególnym. Chociaż w wysokich górach warunki do turystyki są trudne, to w dolinach i w partiach reglowych zaczyna powoli budzić się życie. Największą popularnością cieszy się wtedy Dolina Chochołowska gdzie tłumnie przybywają turyści, aby zobaczyć prawdziwe krokusowe dywany.


Krokusy na Polanie Chochołowskiej. Fot. Jeremiasz Gądek Fotografia

Mimo, że krokusy nie wydają się niczym nadzwyczajnym, bo przecież spotkać możemy je wszędzie to jednak tutaj cieszą się szczególnym uznaniem. W dolinie rosną one w niezliczonych ilościach tworząc niepowtarzalny krajobraz. Turyści często szukają informacji, kiedy najlepiej przyjechać tutaj by móc je podziwiać. Ciężko jest wyznaczyć konkretny termin, bo wiele zależy od pogody jednak zazwyczaj pierwsze kwiaty zaczynają pojawiać się już pod koniec marca.  

Z roku na rok ilość turystów przyjeżdżających „na krokusy” wzrasta. Aby zrobić dobre zdjęcie często zapominamy o obowiązujących zasadach. Przekraczamy wtedy barierki i wchodzimy na krokusowe pola, co często wiąże się z ich niszczeniem. Pracownicy parku robią, co mogą upominając turystów i stawiając więcej tabliczek informujących, co jednak nie zawsze przynosi oczekiwany efekt.

W tym roku władze parku podjęły dość radykalną decyzję i na okres kwietniowy – czyli wtedy, gdy jest największa szansa na prawdziwy wykwit krokusów – zamkną Dolinę Chochołowską.  

Wiemy, że to nie spotka się z aprobatą odwiedzających Tatry. Robimy to jednak ze względu na ochronę przyrody. Zdajemy sobie sprawę, ze nie każdy turysta lekceważy nasze zakazy jednak odsetek tych, którzy to robią jest tak duży, że nie możemy sobie na to pozwolić. Zamknięcie doliny to radykalna decyzja jednak w naszej opinii jedyna słuszna, jedyna, która pozwoli ochronić nam te piękne kwiaty” – mówi jeden z pracowników TPN.  


Polana Chochołowska. Fot: Fotografia Amatorska Rafal Ociepka

Jedynie turyści, którzy wcześniej wykupili nocleg w Schronisku na Polanie Chochołowskiej będą mieli możliwość wstępu do doliny. Pracownicy parku za okazaniem potwierdzenia rezerwacji będą ich przepuszczać u wylotu doliny w Witowie.

Zdajemy sobie sprawę, że znajdą się tacy, którzy będą chcieli obejść ten zakaz i do doliny przedostaną się przez Iwaniacką Przełęcz czy inne szlaki.  Mamy jednak nadzieję, że tych turystów nie będzie tak wielu. Warunki do uprawiania turystki nie są jeszcze dobre. Szlaki są oblodzone i śliskie i jedynie wprawni turyści poradzą sobie z takim rozwiązaniem. Wierzymy, że rozsądek zwycięży nad chęcią zobaczenia krokusów.”  

Wydaje się, więc, że w tym roku internet będzie wolny od prawdziwego fioletowego szaleństwa. Oczywiście Polana Chochołowska nie jest jedynym miejscem gdzie rosną krokusy. Spotkać je możemy także na Kalatówkach czy Polanie Kopieniec.

Dolina Chochołowska będzie zamknięta od 3.04.2018 do 30.04.2018

Artykuł jest oczywiście naszym żartem na  prima aprilis. :)Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-04-01 01:09
Wyświetlenia: 48373

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia