• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Czyste Tatry Made in Małopolska po raz kolejny rekordowe!

Kategoria: Ogólne

Czyste Tatry Made in Małopolska dobiegły końca i na pewno będziemy je pamiętać jeszcze bardzo długo. 7180 wolontariuszy, mimo kapryśnej i czasami bardzo dokuczliwej pogody, posprzątało dokładnie 275 kilometrów tatrzańskich szlaków. Zebraliśmy 420 kilogramów śmieci i znów nasze ukochane góry są czyste! Dwa dni wspólnej pracy i zabawy na Górnej Równi Krupowej w Zakopanem wspominać będziemy jeszcze bardzo długo i bardzo ciepło. Ale na razie serdecznie wszystkim dziękujemy!

fot:  Magdalena Lizak/Czysta Polska

Dwa dni wielkiego finału projektu Czyste Tatry Made in Małopolska to 7180 zarejestrowanych wolontariuszy, którzy pokonali 275 kilometrów tatrzańskich szlaków, zebrali 420 kilogramów odpadów i setki, a może i tysiące razy pokazali, że w górach nie ma miejsca na śmieci.

Finałowe miasteczko tętniło życiem już w czwartek 28 czerwca, a dzień później ożyło jeszcze bardziej, bo do Zakopanego zaczęli przybywać wolontariusze. Liczyliśmy, że będzie ich 5000, ale tegoroczny wynik przeszedł nasze najśmielsze oczekiwania. Nim grubo ponad siedem tysięcy ludzi wyruszyło w Tatry, w piątek miało okazje posłuchać wspaniałych wykładów ludzi gór. Angelika Chrapkiewicz-Gądek, Artur Małek i Krzysztof Wielicki sprawili, że namiot wykładowy wprost pękał w szwach. A to był dopiero początek.

W sobotę już od 5 rano kolejni ochotnicy ruszali na szlaki. Deszcz, który dwa dni towarzyszył nam na Podhalu, stopniowo ustępował miejsca słońcu i ciepłym promieniom, na które czekali wolontariusze. Wśród zbierających śmieci nie zabrakło gwiazd sportu, telewizji i internetu, a siłę internetu pokazali nam YouTuberzy, którzy ściągnęli do Zakopanego setki swoich fanów i sprawili, że młodzi ludzie oderwali się od komputerów, by spędzić pracowicie dzień w górach.

Po powrocie na Górną Rówień Krupową nie było chwili wytchnienia. Kucharze i uczestnicy programu „Master Chef” dali pokaz sztuki kulinarnej. YouTuberzy zaprosili swoich fanów, by spędzić z nimi kilka miłych chwil, a ambasadorzy i nasi goście mogli podziwiać mozaikę złożoną z 25 tysięcy kubeczków, które są całkowicie biodegradowalne. To z nich ułożono charakterystyczne „M”, symbol naszego patrona, województwa Małopolskiego. I tak padł rekord Guinnessa oraz rekord Polski, bo jeszcze nikt nie ułożył mozaiki z tak wielu elementów. Co ciekawe, za rok z tych kubeczków wyprodukowane zostaną worki na śmieci, które wolontariusze Czystych Tatr zabiorą na szlaki.

Na koniec Rafał Sonik, szef Stowarzyszenia Czysta Polska, podziękował naszym partnerom i sponsorom, a dla wszystkich wolontariuszy zagrali energetyczni Łąki Łan i Pudelsi. I tak Czyste Tatry, rekordowe, deszczowe i jak zawsze niezapomniane, znów dały przykład całej Polsce. W końcu przykład płynie z gór(y).
Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-07-03 16:52
Wyświetlenia: 486

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   19 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia