• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Czy TPN powinien zamykać tatrzańskie szlaki na okres zimowy?

Kategoria: Ogólne

Wraz z nadejściem w Tatry zimy powrócił temat, który pojawia się wśród turystów, co roku. Wielu zastanawia się czy Tatrzański Park Narodowy nie powinien pójść w ślady swoich południowych sąsiadów, którzy w okresie zimowym zamykają większość szlaków. W Internecie możemy przeczytać wiele opinii na ten temat. Jedni się z tym zgadzają twierdząc, że takie rozwiązanie zmniejszyłoby ilość wypadków. Inni uważają, że byłby to przepis, do którego i tak mało, kto by się stosował.


Zimowa Hala Gąsienicowa. fot;
Przemysław Piegza - Fotografia


Zima w Tatrach to dość szczególny okres. Góry przybierają wtedy zupełnie innego charakteru. Przykryte śniegiem, oblodzone szlaki, lawiny czy śnieżyce sprawiają, że wielu turystów zawiesza na ten czas swoje wycieczki, często żyjąc w przekonaniu, że góry zimą są niebezpieczniejsze od tych latem.

W Tatrach Polskich nie zamyka się na zimę szlaków (3 wyjątki). To czy wybierzemy się na wędrówkę zależy wyłącznie od naszych umiejętności, wiedzy i przygotowania. Więc jeśli zdecydujemy się na zimową wyprawę to sami ponosimy konsekwencje tej decyzji i żadne przepisy nas w tej kwestii nie ograniczają.

TPN zimą wyłącza z ruchu turystycznego jedynie trzy trasy:

 • Morskie Oko – Świstówka – Dolina Pięciu Stawów Polskich
 • Szlak na Czerwone Wierchy od Doliny Tomanowej do Chudej Przełączki
 • Szlak na Giewont od Przełęczy w Grzybowcu po Przełęcz Kondracką Wyżnią

Inaczej jest u naszych południowych sąsiadów. Tam zimą możemy wędrować jedynie do poziomu tatrzańskich schronisk. Czy jednak wpływa to na ochronę przyrody, na której Słowakom tak zależy? Nie do końca jest to prawdą.

Jak można mówić o ochronie przyrody w momencie, kiedy zamykane są mało popularne trasy natomiast schroniska czy kolejki nadal są czynne? Można, więc pokusić się o stwierdzenie, że wg Słowaków przyrodzie bardziej szkodzi te parę osób, które decydują się na zimową wędrówkę niż tłum, który wjeżdża na dany szczyt kolejką.

 

Warto też pamiętać o dacie wprowadzenia tego przepisu w Tatrach Słowackich. Zaczęto je zamykać na przełomie lat 70 i 80 – dokładnie w roku 1980. A zatem miano tutaj na myśli sytuację polityczną i względy ochroniarskie. Czy jednak jest sens utrzymywania tego absurdu do teraz? Parę lat temu pojawiały się głosy, że być może TANAP skróci nieco okres zamknięcia szlaków do miesięcy zimowych a niektóre wyżej położone rejony będą otwarte cały rok. Jak dotąd nic z tego nie wyniknęło.

Pamiętajmy, że w górach nie jesteśmy pozostawieni sami sobie. TPN i TOPR codziennie informuje nas o warunkach panujących w Tatrach, zagrożeniu lawinowym i warunkach na szlakach. Możemy także posiłkować się informacjami z IMiGW o prognozie pogody. W dzisiejszych czasach dostęp do informacji jest tak prosty, że głupotą byłoby z nich nie korzystać. Oczywiście z tych informacji musimy też potrafić wyciągnąć właściwe wnioski.

Droga nad Czarny Staw Gąsienicowy
 

Jeżeli zdecydujemy się na wycieczkę nawet, jeśli jesteśmy dobrze wyposażeni miejmy na uwadze, że góry są nieprzewidywalne i nigdy niewiadomo, co może się nam przytrafić. Pamiętajmy, że wówczas na pomoc nam wyruszą ratownicy. Jeżeli już nie chcemy mieć na uwadze naszego bezpieczeństwa weźmy pod uwagę ich zdrowie i życie oraz uczucia naszych i ich bliskich.

Wielu turystów wyczekuje na zimę cały rok. Marzy o tym by założyć raki i w śniegu zdobywać szczyty. Czy naprawdę byłoby dobrym rozwiązaniem odbierać komuś taką możliwość? Może dobrym pomysłem byłoby zamykać czasowo pewne tereny ze względu na duże zagrożenie lawinowe czy np. przebudzenie się świstaków. Wtedy każdy turysta taką decyzję by zaakceptował – przełożyłby termin wycieczki lub poszedłby gdzie indziej. Gdyby natomiast zamknięto całe Tatry niechybnie prowadziłoby to do złamania zakazów.

 Kościelec w dwóch odsłonach.

A wypadki, o których ograniczeniu poprzez zamknięcie szlaków mówią niektórzy z nas? Bzdura. Te zdarzają się wszędzie, nie tylko zimą i nie tylko w górach. Myśląc w ten sposób można rezygnować ze wszystkiego – jazdy samochodem czy pływania w jeziorze. Wychodząc na jakąkolwiek górską wyprawę czy to zimą czy latem podejmujemy ryzyko. Pamiętajmy jednak by wędrować bezpiecznie, tak by nie kusić losu swoją niewiedzą czy niedoświadczeniem.

Tatry – zamykać czy nie zamykać? Jakie jest Wasze zdanie?


Dodał: Agnieszka Jurczak
2019-01-15 15:10
Wyświetlenia: 2978

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   2 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   11 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia