• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Akcja TOPR z użyciem śmigłowca. Nieprzygotowani turyści utknęli na Granatach

Kategoria: TOPR

W niedziele na Granatach utknęła nieprzygotowana do wyprawy para turystów. Ratownicy TOPR z pomocą śmigłowca musieli ewakuować kobietę i mężczyznę z trudnego miejsca.


fot: Danusia Ptak

Turyści utknęli z uwagi na trudne, zimowe warunki. Nie posiadali stosownego wyposażenia, odpowiedniej wiedzy i umiejętności do poruszania się takim szlakiem. Doszli do pewnego momentu i nie mogli ani zawrócić ani iść dalej, dlatego postanowili zadzwonić po pomoc - poinformował ratownik dyżurny TOPR.

Dokładnie w tym samym miejscu na Granatach w sobotę również utknęła dwójka turystów. Pomocy im udzielili ratownicy i na pokładzie śmigłowca przetransportowali do Zakopanego.

Źródło: www.rmf24.pl


Wysoko w Tatrach panują nadal trudne i zimowe warunki. Poniżej aktualny komunikat TPN:

Warunki do uprawiania turystyki w Tatrach są zmienne. Na odcinkach leśnych, szczególnie w godzinach porannych i w miejscach zacienionych, szlaki są wciąż mokre i śliskie, a na odcinkach leśnych błotniste. Szczególnie dużo błota jest na Ścieżce nad Reglami między Doliną Lejową, a Doliną Chochołowską oraz na szlaku z Doliny Chochołowskiej na Iwaniacką Przełęcz, który w dolnej części jest uszkodzony na odcinku kilkudziesięciu metrów. Prosimy o ostrożność w tym miejscu. W wyższych partiach Tatr warunki są trudne, od ok 1800- 1900 m n.p.m. na szlakach leży cienka warstwa śniegu i występują oblodzenia. Dotyczy to zwłaszcza szlaków i grani na północnych wystawach. Tylko na niektórych odcinkach szlaków jest wystarczająca ilość śniegu do użycia raków. W Tatrach, zwłaszcza rano, utrzymują się niskie temperatury. Dodatkowa bluza, czapka i rękawiczki mogą okazać się niezbędne. Prosimy uwzględnić to przy planowaniu wycieczek.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-10-01 20:43
Wyświetlenia: 7247

Ostatnie komentarze

 • Ola

  Jakąkolwiek. Po prostu wymarzył sobie spacer granią :D

  Na Kasprowy Wierch z Hali Gąsienicowej 

   1 dni temu

 • AA

  Dziękuje za odpowiedź

  Na Giewont z Kuźnic 

   2 dni temu

 • naTatry.pl

  Śniegu już nie ma na tym szlaku. :)

  Giewont - najsłynniejszy szczyt naszych Tatr 

   3 dni temu

Ostrzeżenia