• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

24 rocznica tragicznego wypadku śmigłowca TOPR

Kategoria: Ogólne

W roku 1994 dnia 11 sierpnia o godzinie 13.17 w Dolinie Olczyskiej doszło do najtragiczniejszego zdarzenia w historii polskiego ratownictwa górskiego. Podczas akcji ratowniczej w katastrofie śmigłowca Sokół śmierć ponieśli ratownicy Tatrzańskiego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego: Janusz Kubica i Stanisław Mateja oraz ratownicy - piloci: Bogusław Arendarczyk i Janusz Rybicki.


fot:  Maciek Starowicz

Ratownicy brali tamtego dnia udział w akcji ratowniczej w Kotle Gąsienicowym. Pomocy potrzebowały dwie turystki ze złamaniami kończyn dolnych. W pewnym momencie w pobliżu śmigłowca znaleziono nieprzytomnego Janusza Kubicę. Podjęto decyzję o odtransportowaniu go do szpitala w Zakopanem.

Do katastrofy doszło na wysokości Doliny Olczyskiej. W helikopterze Sokół doszło do rozwarstwienia jednej z łopat głównego wirnika i odcięcia belki ogonowej, przez co maszyna nie miała najmniejszych szans na awaryjne lądowanie. Zginęli wszyscy znajdujący się na pokładzie. Szczątki maszyny były rozrzucone w promieniu kilkuset metrów.

Dzisiaj (11 sierpnia 2018) o godzinie 18:00 w Kaplicy Sióstr Urszulanek w Jaszczurówce zostanie odprawiona Msza Św w intencji ratowników, którzy zginęli w katastrofie śmigłowca.Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-08-11 10:28
Wyświetlenia: 4978

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia