• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Narty po słowackiej stronie Tatr

Kategoria: Ogólne

Co takiego mają w sobie słowackie Tatry, czego nie mogą zaoferować narciarzom góry w Polsce? Podpowiadamy, czy warto wybrać się na narty do naszych południowych sąsiadów.


Duża ilość ośrodków narciarskich i kilkudziesięciokilometrowe stoki

Pierwszym argumentem świadczącym o przewadze Tatr słowackich nad polskimi jest ich rozłożenie w obu krajach. Po stronie słowackiej znajduje się aż około 4/5 masywu! Dzięki temu Słowacja może poszczycić się znacznie większą ilością ośrodków narciarskich i zróżnicowanych stoków niż Polska. Są wśród nich zarówno stoki łagodne, dla początkujących miłośników sportów zimowych, jak i długie, kręte, strome stoki dla doświadczonych narciarzy czy snowboardzistów.

Dowodem może być np. ilość wysokogórskich terenów – podczas gdy w Polsce jest nim wyłącznie Kasprowy Wierch (do 1985 m n.p.m.), Słowacja może poszczycić się takimi terenami jak Łomnica (do 2196 m n.p.m.), Szczyrbskie Jezioro (do 1823 m n.p.m.), Rohacze-Dolina Spalona (do 1454 m n.p.m.) czy szczytem Chopok (2024 m n.p.m.), znajdującym się w pobliżu największego na Słowacji ośrodka narciarskiego Jasna.

Rozbudowana baza noclegowa

Baza noclegowa na Słowacji stale się rozwija. Turyści mogą wybierać spośród kameralnych pensjonatów, prywatnych kwater, tanich hosteli czy nawet kilkugwiazdkowych hoteli. Część z nich znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie stoków, dzięki czemu narciarze i snowboardziści nie muszą pokonywać dużych dystansów. W Polsce natomiast najwięcej jest pensjonatów i lokali prywatnych.

Blisko, tanio i wygodnie

Mimo iż infrastruktura narciarska w Tatrach słowackich nadal się rozwija, a hoteli i pensjonatów jest coraz więcej, w dalszym ciągu ceny nie są zbyt wygórowane (przynajmniej porównując je do cen np. w ośrodkach alpejskich) i zwykle są zbliżone do cen polskich.

Dużą zaletą Tatr słowackich jest oczywiście ich niewielka odległość od polskiej granicy, a także duża ilość szerokich i wygodnych dróg szybkiego ruchu. Podczas gdy w Polsce możemy utknąć w korach (zwłaszcza w okolicach Zakopanego), po słowackich drogach zwykle poruszamy się sprawnie.

Dostęp do basenów termalnych

Asem w rękawie Słowacji są źródła termalne, które mogą przynieść relaks i ukojenie po intensywnym dniu spędzonym na stoku. Dostępne są aż 4 duże kompleksy. Są nimi: Aquacity (Poprad), Tatralandia (Liptowski Mikulasz), Thermal Park (Beszeniowa) i Meander Park (Orawice).

Wycieczka do słowackich Tatr może być tanią alternatywą dla wypadów w Alpy, a przy okazji może dawać dużo więcej możliwości, niż oferują polskie ośrodki narciarskie. Ciekawe oferty wyjazdów na narty znajdziesz na primoris.pl


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-11-22 00:05
Wyświetlenia: 1977

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia