• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

5 najlepszych miejsc w Polsce na wypad z rodziną na narty

Kategoria: Ogólne

Dlaczego warto wybrać się na narty z rodziną w Polskę? Ze względu na lokalną kuchnię, stoki, z którymi poradzą sobie także początkujący i zapierające dech w piesiach widoki. Kolejnym argumentem jest krótsza trasa do pokonania, co w przypadku podróży z dziećmi ma znaczenie, a także niższe ceny, niż za granicą, co czyni wypad w góry na narty dostępną atrakcją dla większej liczby rodzin. Które stoki są warte polecenia?


1. Zakopane

Zakopane posiada stoki na światowym poziomie, takie jak Kasprowy Wierch, gdzie wjeżdżamy gondolką, podziwiając rodzime Tatry. Jest też Gąsienicowa, Goryczkowa, a dla początkujących Olimp, gdzie dzieci mogą stawiać pierwsze kroki, a raczej ślizgi w roli narciarzy. Zakopane to niezapomniany spacer Krupówkami i możliwość zjedzenia pysznych deserów w Cocktailu-lokalu z wieloletnią tradycją, który pamiętają współcześni rodzice z własnego dzieciństwa. Nie zabraknie tu pensjonatów, hoteli, SPA, ale też tańszych noclegów u górala, które mają niepowtarzalną atmosferę.

2. Małe Ciche

Jeśli przytłacza nas tętniące życiem o każdej porze roku Zakopane, do którego przybywają turyści z całego świata, możemy udać się w położone nieopodal Małe Ciche, które jak sama nazwa wskazuje, pozwoli odetchnąć i napawać się niezmąconą atmosferą urlopu. Jest tu stok narciarski, który u góry jest nieco stromy, więc będzie stanowił wyzwanie dla wprawionych narciarzy, ale na dole jest dość płaski, więc nie przerazi dzieci. W miejscowości nie zabraknie lokalnych pasiek oraz kuchni, można spotkać Górala w ludowym stroju i jest niedaleko do Zakopanego.

3.Świeradów-Zdrój

Wbrew pozorom polskie góry to nie tylko Tatry. Świeradów-Zdrój to miejscowość położona w województwie dolnośląskim, niedaleko granicy z Niemcami. W hotelach można spotkać niemieckich turystów. Pensjonaty i SPA są prowadzone na najwyższym poziomie, a wyciąg-gondolka stanowi wyzwanie dla narciarzy na miarę światowych tras. Jednocześnie są tam warunki do nauki jazdy na nartach dla początkujących. Nie zabraknie też malowniczych tras spacerowych i do narciarstwa biegowego. W Świeradowie jest też bogata oferta sanatoriów, to typowa miejscowość uzdrowiskowa.

4. Zieleniec

Położony na Dolnym Śląsku Zieleniec przyciąga turystów z całego świata. Wyciąg krzesełkowy pozwala poczuć jedność z naturą. Zieleniec nazywany jest stolicą ziemi kłodzkiej, dysponuje trasami narciarskimi o łącznej długości 22 km, zarówno trudnymi jak i dla początkujących. Najdłuższa trasa w Zieleńcu ma 2800 metrów, są też czarne trasy dla najbardziej wprawionych narciarzy. Dzięki oświetleniu i sztucznemu naśnieżaniu, narciarstwo trwa do 22.00 także późną wiosną.

5. Tylicz

Tylicz to miejscowość położona w Beskidzie Sądeckim, gdzie początkujący mogą korzystać z wyciągu taśmowego, nie przeraża on tak jak orczyk czy wyciąg krzesełkowy. Nie zabraknie też trudniejszych tras dla narciarzy, którzy lubią wyzwania. Jednocześnie miejscowość jest wolna od smogu, który czasem spotykany jest w Zakopanem lub niektórych miejscowościach na Śląsku.

Kiedy warto wybrać się z rodziną na narty w polskie góry? Omijajmy termin ferii zimowych, bo wtedy są tam tłumy turystów, rosną ceny kwater. Chyba że nie mamy wyboru. Jeśli jedziemy z własnymi nartami, wcześniej musimy zadbać o bezpieczny przewóz nart, np. w uchwytach narciarskich.

Warto też pamiętać o obowiązku zakładania na koła łańcuchów śniegowych w wyższych partiach gór, w szczególności na wyznaczonych odcinkach. Dzięki nim podróżowanie po górach będzie bezpieczniejsza.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-11-20 15:31
Wyświetlenia: 1413

Ostatnie komentarze

 • Krankze

  Już cztery razy szedłem tą drogą na Czerwone Wierchy. Nie zamienię na żadną inną. Dojść do...

  Na Czerwone Wierchy (Ciemniak) przez Upłaziańską Kopkę z Kir 

   3 dni temu

 • naTatry.pl

  Dokładna galeria ze szlaku:...

  Na Zawrat z Hali Gąsienicowej 

   4 dni temu

 • Agata

  dodam, że w planach jest zejście do piątki I będzie to okres wakacyjny :)

  Na Zawrat z Hali Gąsienicowej 

   4 dni temu

Ostrzeżenia