• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Buty zimowe – jakie wybrać? Buty na zimę

Kategoria: Ogólne

Zima to trudny okres dla ludzkiego organizmu, który nie jest przyzwyczajony do niskich temperatur i nie zawsze sobie z nimi radzi. Warto w tym czasie szczególnie zadbać o swoje zdrowie i zabezpieczyć się przed ewentualnymi skutkami opadów, wiatru i chłodu. Jednym z głównych elementów odzieży, które zimą ma priorytetowe znaczenie, jest odpowiednie obuwie.


W E-Horyzont buty zimowe jakie znajdziemy będą odpowiednie, gdy na dworze warunki atmosferyczne nie są sprzyjające. Przy wyborze odpowiedniego obuwia należy przede wszystkim zwrócić uwagę na kilka elementów:

  1. ocieplenie obuwia,
  2. materiały, z których jest wykonane,
  3. podeszwa,
  4. przeznaczenie,
  5. wygląd obuwia.

Zimowe obuwie powinno zapewniać dobrą izolację od wszelkich czynników zewnętrznych tkj. śnieg, deszcz, wiatr. Komfort termiczny jest podstawowym warunkiem, który musi być spełniony, żeby obuwie móc nazwać zimowym. Bezpośrednio z tym elementem powiązany jest materiał, z którego obuwie jest wykonane. Ważne, aby był on trwały i nieprzemakalny. Osoby, które mają wrażliwe stopy bądź tendencje do nadmiernej potliwości powinny wybierać buty wykonane z naturalnych materiałów tkj. skóra. Skóra świetnie przepuszcza powietrze, chroni przed mrozami, a dodatkowo jest na tyle miękka, że idealnie dopasowuje się do stopy, zapewniając komfort podczas chodzenia. Podczas zimowej wędrówki prócz butów zimowych rekomendowane są stuptuty szczególnie jeśli wybieramy się na Ornak.

Chociaż buty zimowe wykonane ze skóry naturalnej nie należą do najtańszych, zdecydowanie warto w tym przypadku zainwestować więcej. Innym rozwiązaniem jest wybór obuwia z materiałów syntetycznych, które są równie komfortowe. Podeszwa to fragment obuwia, którego nie można lekceważyć. To właśnie ona decyduje o przyczepności do podłoża, a tym samym bezpieczeństwie. Śliskie powierzchnie, oblodzone chodniki to zimą codzienność, warto więc zabezpieczyć się przed ewentualnymi upadkami i kontuzjami. Podeszwa powinna być solidna i stabilna, ale na tyle elastyczna, żeby dopasować się do stopy. Warto również zwrócić uwagę na żłobienia w podeszwie, które zapobiegną ślizganiu się. Wybierając buty zimowe zastanówmy się również jakie będzie ich przeznaczenie. Jeśli szukamy obuwia na co dzień, do poruszania się po mieście najlepszym wyborem będzie obuwie typu outdoor. Dla osób aktywnych najlepsze będą buty trekkingowe, które charakteryzują się dobrą przyczepnością do podłoża oraz zapewniają dodatkową stabilizację kostki i stopy. Na wysokie śniegi wybierzmy te z wysoką cholewką, która zapobiegnie przedostawaniu się śniegu do środka butów. Na koniec nie najważniejszy, ale równie istotny, jest wygląd obuwia. Obecnie mamy tyle dostępnych rodzajów butów zimowych, że komfort może iść w parze z ładnym i modnym wyglądem i chociaż nie powinien być to czynnik decydujący o wyborze konkretnej pary butów, to jednak warto o nim pamiętać.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-08-05 19:43
Wyświetlenia: 2241

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia