• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Zakopane – dlaczego przyciąga tak wielu turystów?

Kategoria: Ogólne

Jaki magnes sprawia, że co roku do niewielkiego Zakopanego przyjeżdżają miliony turystów z Polski i całego świata? To położenie, klimat i magia tego niewielkiego miasteczka położonego u podnóża Tatr.Jak to się zaczęło

Początki popularności Zakopane zawdzięcza dwóm osobom, po pierwsze dr. Tytusowi Chałubińskiemu, który pod konie XIX wieku odkrył walory uzdrowiskowe miasteczka oraz Władysławowi Zamoyskiemu, który je wykupił, obronił Tatry przed rabunkową polityką i dał podwaliny pod park narodowy.

Jednak prawdziwą popularność zawdzięcza Zakopane różnego rodzaju twórcom, którzy na przełomie XIX i XX wieku chętnie w nim gościli. Wystarczy wymienić tylko H. Sienkiewicza, W. Orkana, S. Żeromskiego, S. Witkacego, K. Szymanowskiego, J. Kasprowicza, K. Przerwę-Tetmajera, K. Makuszyńskiego. Także w latach późniejszych miasteczko u podnóża Tatr cieszyło się popularnością wśród artystów. Do dziś można wielu z nich spotkać na Krupówkach lub w popularnych gospodach.

Styl zakopiański

Charakterystyczna dla Zakopanego architektura została stworzona przez St. Witkiewicza, ojca St. Ignacego Witkiewicza. To on zaprojektował pierwszy w tym stylu dom, czyli willę Koliba przy ul. Kościeliskiej. Łączyła ona w sobie cechy stylu austriackich uzdrowisk i domów zakopiańskich górali. Tak narodziły się charakterystyczne dla Zakopanego pensjonaty. Na kamiennej podmurówce, z wieloma kondygnacjami i charakterystycznymi dachami. W okresie niewoli zaborczej styl ten został uznany za narodowy, dlatego wiele domów w stylu zakopiańskim możemy spotkać na terenach nizinnych, choć nie wpisują się w naturalny krajobraz, to pięknie wyglądają.

wizualizacja_1_arx_jacek_ce.jpg

Fot. Projekt domu górskiego - Pracownia Projekty Domów Dom.pl


Atrakcje Zakopanego

Niespełna 30-tysięczne miasteczko gości co roku ok. 3 mln turystów z różnych zakątków świata. Miłośnicy gór mogą podziwiać wyniosłe szczyty pobielone śniegiem przez cały rok. Najbliższe okolice miasteczka dają możliwość wspinaczki dla doświadczonych taterników, ale pozwalają także amatorom na zasmakowanie górskiego klimatu. Marsz nad Morskie Oko, do Doliny Pięciu Stawów prowadzi zwykłą utwardzoną drogą. Wiosenna lub jesienna wycieczka do Doliny Chochołowskiej jest nie tylko relaksem, ale dostarcza także wielu estetycznych wrażeń i możliwości obcowania z naturalną, dziką przyrodą. Otaczające Zakopane góry uczą także pokory wobec przyrody. Jej lekceważenie może zakończyć się bolesną nauczką.

Klimat Zakopanego

Nie chodzi tu warunki klimatyczne w sensie zdrowotnym (chociaż są bardzo dobre dla osób ze schorzeniami górnych dróg oddechowych), ale o atmosferę panującą w Zakopanem, która bardzo przypomina Kraków. Tu każdy czuje się dobrze. Gościnność górali, folklor, gospody, kawiarnie i restauracje tworzą niepowtarzalny nastrój. Każdy chce go odczuć, dlatego maszeruje wzdłuż Krupówek, jedzie na Gubałówkę i maszeruje pod Skocznię.

Zabytki Zakopanego

Kto naprawdę chce wczuć się w niezwykłą atmosferę miasteczka, powinien przejść się ul. Kościeliską, zobaczyć najsłynniejsze wille (Koliba, Atma, Harenda) oraz Cmentarz Zasłużonych na Pęksowym Brzysku.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-07-15 13:13
Wyświetlenia: 1813

Ostatnie komentarze

 • Krankze

  Już cztery razy szedłem tą drogą na Czerwone Wierchy. Nie zamienię na żadną inną. Dojść do...

  Na Czerwone Wierchy (Ciemniak) przez Upłaziańską Kopkę z Kir 

   3 dni temu

 • naTatry.pl

  Dokładna galeria ze szlaku:...

  Na Zawrat z Hali Gąsienicowej 

   4 dni temu

 • Agata

  dodam, że w planach jest zejście do piątki I będzie to okres wakacyjny :)

  Na Zawrat z Hali Gąsienicowej 

   4 dni temu

Ostrzeżenia