• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Lonża i uprząż wspinaczkowa, czyli co zabrać ze sobą na Via Ferrata

Kategoria: Ogólne

Uwielbiasz górskie widoki? Masz już za sobą pierwsze wspinaczkowe doświadczenia? Chcesz spróbować swoich sił pokonując bardziej skomplikowaną trasę? Wybierz się na Via Ferrata! Nazwa włoskiego pochodzenia oznacza wysokogórski szlak wspinaczkowy, który ubezpieczany jest elementami tj.: liny, klamry, schodki, mostki. Może prowadzić on pionowo lub poziomo. Jedno jest jednak pewne – na trasie czekają cię zapierające dech w piersiach widoki oraz niesamowita adrenalina.


Jak przygotować się do pokonania Via Ferrata?

Aby wybrać się w taką drogę musimy być przede wszystkim dobrze przygotowani fizycznie. Kondycja oraz ogólna sprawność ma tutaj ogromne znaczenie. Profesjonalistom nie trzeba przypominać, że na formę pracujemy przez cały rok. Jeśli jednak dopiero wkraczasz w zaawansowany świat wspinaczki wysokogórskiej, z pewnością powinieneś zadbać o swoją sprawność szczególnie, ćwicząc zarówno na ściance wspinaczkowej, siłowni, a także wykorzystując inne formy aktywności sportowej tj.: joga, pływanie itp.

Drugą, równie istotną sprawą jest sprzęt wspinaczkowy. Na Via Ferrata potrzebne będą szczególnie elementy tj.: uprząż (najlepiej biodrowa), lonża, kask wspinaczkowy.

Uprząż wspinaczkowa

Wybierz taką, której obwód w pasie będziesz mógł regulować prosto i szybko – najlepiej za sprawą jednego pociągnięcia. Taka uprząż powinna mieć także regulowane nogawki, co umożliwi ci założenie jej w każdych warunkach pogodowych, zarówno na odzież cienką, jak grubsze spodnie.

Lonża

Najlepiej wybrać taką, która będzie miała absorber energii, w postaci metalowej płytki z otworami, przez które przechodzi lina. W przypadku, kiedy odpadniemy od ściany, lonża pochłania część energii, dzięki czemu hamuje nieco siłę upadku. Jest ona zakończona dwoma karabinkami, umieszczonymi na oddzielnych taśmach, dzięki czemu podczas całej drogi na Via Ferrata jesteśmy asekurowani.

Kask wspinaczkowy

Kolejnym, absolutnie niezbędnym elementem wyposażenia każdego wspinacza jest kask. Na każdym etapie wspinaczki możemy bowiem doznać urazu od spadającego odłamka skalnego. Posiadając kask chronimy głowę od takiego właśnie urazu.

Czego nie robić na Via Ferrata?

Pokonując tak trudną drogę możemy zadbać o swoje bezpieczeństwo na kilka sposobów. Po pierwsze, sprawdzajmy dokładnie prognozę pogody. Nie wchodzimy na trasę jeśli pogoda jest niepewna i widać chmury burzowe lub zapowiadające deszcz. Nie wchodzimy także na trasy zamknięte dla turystów. Zabieramy ze sobą tylko sprawdzony sprzęt, który posiada odpowiednie atesty i nie jest starszy niż 10 lat.

Autor: alpintech.pl


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-06-18 23:55
Wyświetlenia: 1956

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia