• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Ubezpieczenie turystyczne w góry - co powinna zawierać taka polisa?

Kategoria: Ogólne

Piękne szlaki, kontakt z naturą oraz przekraczanie własnych granic – tego szuka chyba każdy turysta, który marzy o urlopie w górach. Ale górskie szlaki bywają również całkiem niebezpieczne. Jak się uchronić przed kosztami leczenia lub ratownictwa w razie nagłego wypadku? Na pomoc przychodzi polisa turystyczna.


Znalezienie ubezpieczenia turystycznego w góry nie wymaga dużego nakładu czasu i finansów. Towarzystwa ubezpieczeniowe zdają sobie sprawę, że jesteśmy zabieganym społeczeństwem i nie mamy czasu na całodniowe szukanie ubezpieczenia. Tutaj na pomoc przychodzi strona www.polisaturystyczna.pl, na której szybko porównasz oferty najpopularniejszych towarzystw ubezpieczeniowych.

Gdzie kupić polisę turystyczną w góry?

Polisę turystyczną możemy zdobyć przez Internet. Cały proces znalezienia oraz kupna ubezpieczenia turystycznego trwa kilka minut. Na samym początku należy wypełnić formularz, następnie otrzymamy listę najlepiej dopasowanych do nas ofert towarzystw ubezpieczeniowych. Na koniec wybieramy ubezpieczyciela, który nam najbardziej odpowiada i płacimy za nasz wybór. Jeżeli nie jesteśmy pewni, jaką decyzję podjąć, warto zapoznać się z ocenami towarzystw ubezpieczeniowych na www.polisaturystyczna.pl/ranking. Dzięki tej stronie zobaczysz, które biuro cieszy się największą popularnością.

Jakie kupić ubezpieczenie turystyczne w polskie góry?

W Polsce koszty ratownictwa, akcji poszukiwawczej oraz leczenia pokrywane są z budżetu państwa. To oznacza, że jeśli spotka cię kryzysowa sytuacja na szlaku, to jako obywatel Polski nie zapłacisz za pomoc z własnej kieszeni. Jednak powinieneś głęboko zastanowić się nad wykupieniem OC (odpowiedzialność cywilna) oraz NNW (następstwa nieszczęśliwych wypadków). Te dwie usługi przydadzą nam się podczas górskich wędrówek.

Inaczej sprawa wygląda, jeśli planujesz wyjazd w góry i mamy zamiar uprawiać sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne. Najczęściej towarzystwa ubezpieczeniowe traktują jako sporty wysokiego ryzyka lub ekstremalne wykonywanie czynności takich, jak:

 1. sporty wodne uprawiane na rzekach górskich,
 2. wspinaczka wysokogórska, skalna lub skałkowa,
 3. trekking uprawiany powyżej 3000 m n.p.m,
 4. kolarstwo górskie,
 5. jazda poza wyznaczonymi trasami.

Jeśli planujesz uprawiać tego typu sporty, musisz zaznaczyć tę informację podczas wykupienia polisy. Zwiększy się na pewno cena, ale będziesz ubezpieczony również w zakresie uprawiania sportów wysokiego ryzyka lub ekstremalnych.

Warto pamiętać również, jeśli twój plan wędrówki zahacza o pas przygraniczny, to powinieneś wykupić sobie polisę, która działa poza Polską. Istnieje ryzyko powstania szkody poza granicami naszego kraju. Możliwe, że w akcji ratowniczej wezmą udział np. słowackie służby ratunkowe, a nie nasze polskie. Po zajściu zostanie wystawiony rachunek. Kto go zapłaci? To zależy od ciebie.

Jakie kupić ubezpieczenie w góry na teren UE?

Planujesz wyjechać w góry, ale na teren Unii Europejskiej? Jeśli tak, powinieneś mieć wykupione ubezpieczenie turystyczne, które zapewni ci ochronę przed:

 1. kosztami leczenia – ubezpieczyciel pokryje koszty związane z opieką medyczną,
 2. NNW – w razie doznania trwałego uszczerbku na zdrowiu lub zgonu, towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaci świadczenia tobie lub twoim najbliższym,
 3. OC – jeśli uszkodzisz komuś mienie, odszkodowanie zostanie wypłacone poszkodowanemu w ramach sumy tego ubezpieczenia,
 4. koszty ratownictwa i poszukiwań – biuro ubezpieczeniowe pokryje koszty poszukiwań i ratownictwa, jeśli akcja została wykonana przez wyspecjalizowane służby ratownicze,
 5. assistance – ubezpieczyciel zorganizuje pomoc i pokryje jej koszty w sytuacjach, których nie jesteśmy w stanie zaplanować.

Posiadanie odpowiedniego ubezpieczenia turystycznego na pewno pomoże nam w kryzysowych sytuacjach. Spłata jakichkolwiek zobowiązań nie jest przyjemne, dlatego wykupienie polisy turystycznej sprawi, że w razie powstania szkody, nie będziemy obciążeni jej kosztami.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-04-27 16:18
Wyświetlenia: 2351

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia