• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Halny w Tatrach. Kolejka na Kasprowy nie kursuje

Kategoria: Ogólne

W Tatrach wieje halny, w porywach ponad 100 km na godzinę.  Z tego powodu dzisiaj nie będzie kursować kolejka na Kasprowy Wierch.

Za sprawą halnego przyszło również ocieplenie pod Tatrami. Temperatury trzymają się w okolicy 12 st. C. w Zakopanem,  a ok. 1 st. C na Kasprowym.


fot: dutka.com.pl

Komunikat turystyczny TPN:

W Tatrach panuje pełnia zimy. Warunki do uprawiania turystyki są niekorzystne. W części reglowej na szlakach leży mokry, grząski śnieg, w wielu miejscach jest błoto i stojąca woda. Drogi prowadzące do schronisk w większości są przetarte (za wyjątkiem Doliny Pięciu Stawów Polskich). Pozostałe szlaki nie są przetarte lub założone są na nich pojedyncze ślady.
Powyżej górnej granicy lasu szlaki są zawiane, w wielu miejscach potworzyły się zaspy i tylko na niektórych szlakach założone są ślady. Wieje silny porywisty wiatr, który w wyższych partiach utrudnia poruszanie się, a w części leśnej może powodować łamanie gałęzi i drzew.

W Tatrach leży ponad 2 metry śniegu i został wprowadzony 3 stopień zagrożenia lawinowego.

Do uprawiania turystyki w wyższych partiach Tatr  niezbędne jest doświadczenie górskie,  posiadanie sprzętu zimowego (raki, czekan, kask, zestaw lawinowy) oraz umiejętności posługiwania się tym sprzętem.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-04-25 10:49
Wyświetlenia: 1922

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia