• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Ze smartfonem na szlaku – aplikacje, które mogą się przydać w trakcie wędrówki

Kategoria: Ogólne

Planujesz wyjazd w góry lub pieszą wędrówkę w ciekawe miejsce? Gdy spakujesz już swój plecak, zadbaj również o zawartość swojego smartfona. Aplikacje mobilne będą Ci bowiem równie przydatne podczas wycieczki, jak wygodne buty oraz termos z herbatą.

Koniec zimy i początek wiosny to idealny moment, aby przygotować się do nowego sezonu turystycznego. Tym razem zwróć szczególną uwagę jednak nie tylko na zawartość plecaka, ale też na to co zmieści się w twoim smartfonie.

Nawigacja

Wprawdzie tradycyjna papierowa mapa powinna znaleźć w każdym plecaku, jednak czasem może okazać się niepraktycznym rozwiązaniem np. gdy wieje porywisty wiatr lub pada deszcz. W takim przypadku lepiej sprawdzi się urządzenie do nawigacji lub smartfon. Urządzenia te możesz znaleźć na http://www.euro.com.pl/telefony-i-nawigacja-gps.bhtml

O ile w przypadku urządzenia nawigacyjnego sprawa jest oczywista, o tyle aby smartfon faktycznie pomógł zorientować się na szlaku, należy zainstalować na nim odpowiednią aplikację. Przykładem takiej aplikacji jest np. Mapa Turystyczna, która pozwala na skuteczną nawigację na wszystkich szlakach w górach polskich. Działa na systemie android i ma bardzo przydatną na szlaku funkcję – najpopularniejsze trasy dostępne są również w trybie offline, co pozawala na korzystanie z mapy nawet bez dostępu do Internetu.


Innym ciekawym programem, jaki można zainstalować na telefonie jest Geoportal Mobile. Ta aplikacja pozwala przede wszystkim na dokładne odtworzenie poglądowej rzeźby terenu w 3D i nałożyć na to mapę topograficzną. Takie połączenie pozwala na bardzo dobrą orientacje w terenie nawet w przypadku osób, które nie mają zbyt dużego doświadczenia w górskich wędrówkach. Znakomitą bazą wiedzy o przebiegu szlaków w polskich górach oraz znajdujących się w pobliżu atrakcjach i schroniskach, jest natomiast aplikacja Polskie Szlaki. Ponadto wybierając się w konkretne miejsce, warto ściągnąć np. aplikację poświęconą temu miejscu np. Twój tatrzański czy Visit Karkonosze.

Prognoza pogody

Dobra pogoda ma wpływ nie tylko na komfort podczas wędrówki. Nagłe pogorszenie warunków atmosferycznych może być też niebezpieczne. Dlatego właśnie przed wyjściem na szlak należy sprawdzać aktualną prognozę. Można to zrobić np. za pomocą aplikacji AccuWeather. Dzięki niej poznamy prognozowana temperaturę, opady oraz siłę wiatru dla wielu miejsc w Polsce i na świecie. Z kolei AntiStorm pozwoli na dokładne śledzenie przebiegu burzy. Program podaje czas, jaki pozostał do wystąpienia pierwszych zjawisk atmosferycznych, w miejscu w którym się znajdujesz, a także będzie wysyłał ostrzeżenia o zbliżających się burzach.

ze-smatfonem-na-szlaku-najciekawsze-aplikacje-ktore-przydadza-sie-w-czasie-wedowki-3.jpg

W sytuacji awaryjnej

Aplikacja Ratunek powstała we współpracy z ratownikami z górskiego oraz wodnego ochotniczego pogotowia ratunkowego. Program pozwala nie tylko szybko skomunikować się z odpowiednimi służbami ratowniczymi i wezwać pomoc, ale także znacznie ułatwia lokalizację osoby poszkodowanej. Program w trakcie rozmowy ze służbami wysyła bowiem automatycznie wiadomość sms z informacją o położeniu osoby potrzebującej pomocy ( z dokładnością do 3 metrów)


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-04-04 11:33
Wyświetlenia: 2477

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia