• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Burzowe Tatry

Kategoria: Ogólne

Wielu panicznie jej się lęka, innych ku ogromnemu zdumieniu pierwszych zachwyca. Mowa o burzy, która w Tatrach wydaje się szczególnie niebezpieczna. Czy słusznie? Kiedy w najwyższych polskich górach należy spodziewać się wyładowań atmosferycznych? Jak ich uniknąć?

Tatrzańską burzę barwnie opisał m.in. Mariusz Zaruski: „W kilkanaście minut stoki gór pokryły się serią białych nici – strumieni, pomiędzy którymi miotały się brunatne kaskady rozszalałych potoków. Ulewa z gradem wielkości orzechów i krwawym migotaniem piorunów wzmagała się z minuty na minutę, przesłaniając coraz bardziej widnokrąg.” W innym miejscu jeszcze: „Szum burzy i spadających wód potężniał chwilami do Beethowenowskich akordów.” Wydarzyło się to 8 lipca 1914. Zaruski szedł wtedy na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem, czyli mógł spodziewać się załamania pogody. Przecież przy tym szlaku znajduje się Koleba pod Chłopkiem – imponującej wielkości głaz, który nie jeden raz już okazał się doskonałym schronem.

Zajrzyjmy jednak do kronik TOPR-u. Otóż na ponad 900 wypadków śmiertelnych w Tatrach „tylko” 21 jest skutkiem uderzenia pioruna. Mało, ale nie zapominajmy, że porażenie pioruna wielokrotnie spowodowało rozstrój zdrowia turysty. A takich porażeń było naprawdę dużo. Zdarza się także, że ludzie giną przez samą panikę. Szczególnie w miejscach mocno eksponowanych i urwistych, ale rzecz jasna, nie tylko. Przykładowo parę lat temu pewna kobieta przestraszona grzmotami i błyskami zbiegała z Czarnego Stawu pod Rysami do Morskiego Oka. Niestety poruszała się tak szybko, że się poślizgnęła. Niefortunnie uderzyła głową o kamień i zginęła.

Burze w Tatrach

Burze w Tatrach bywają śmiertelnie niebezpieczne

Gdzie najczęściej można spodziewać się burzy? Głównie na Giewoncie, Czerwonych Wierchach i Świnicy. Najczęściej, podkreślam, gdyż trzeba mieć się na baczności na każdym odcinku graniowym, ba, w dolinach też. W sierpniu 2011 roku piorun „zaatakował” turystów na Hali Kondratowej. Niemniej jednak tego rodzaju wypadki zdarzają się bardzo rzadko.

Nie chciałbym teraz rozpisywać się na temat zachowania podczas burzy w Tatrach, ponieważ myślę, że większość naszych gości doskonale orientuje się w tej materii. Dociekliwych odsyłam do zakładki „Poradnik”. W tym miejscu jedynie zaznaczam, że burza praktycznie nie ma prawa nas zaskoczyć, gdy wyjdziemy w góry skoro świt. Tak zaleca się zwłaszcza w czerwcu i na początku lipca, kiedy pogoda nie jest ustabilizowana.

Cisza przed burzą?

Cisza przed burzą?

W polskich Tatrach jest dość mało miejsc, w których byłoby się można schronić przed burzą. Chodzi zarówno o powstałe w wyniku działalności człowieka, jak i te niejako naturalne. Do pierwszych zaliczymy, abstrahując od schronisk, „Betlejemkę” na Hali Gąsienicowej, Klasztor Albertynek, Sanktuarium Maryjne na Wiktorówkach, a przede wszystkim drewniane chatki m.in. na Polanie Jaworzynki, Rusinowej Polanie czy też Hali Stoły. Kiedyś istniał niewielki schron na Świnickiej Przełęczy. Natomiast bardzo pomocne okazują się tzw. „koliby”. Oprócz wspomnianej wyżej Koleby pod Chłopkiem, podobna wnęka pod skałą znajduje się na Orlej Perci, a na Słowacji również przy Litworowym Stawie i w Dolinie Hlińskiej. Koliby zaskarbiły sobie serca taterników, którzy nierzadko w nich nocowali, toteż nie dziwota, że większość została rozebrana przez pracowników Tatrzańskiego Parku Narodowego.

A gdzie Wy chowacie się przed burzą w Tatrach? Panicznie jej się boicie czy może przeciwnie, z utęsknieniem czekacie na pokaz niesamowitych sił natury? Zachęcamy do dzielenia się wrażeniami!


Dodał: Hubert Szkatulski
2013-06-07 01:00
Wyświetlenia: 1688

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   19 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia