• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

Na Rysy wybrał się w adidasach. Spędził noc pod szczytem

Kategoria: Ogólne

W niedziele ok. północy TOPR otrzymał zgłoszenie od turysty, który utknął pod Rysami. Na miejsce wybrała się grupa ratowników by sprowadzić mężczyznę do schroniska. Jak się okazało nieodpowiedzialny turysta nie był przygotowany do wyprawy. Nie posiadał zimowego sprzętu, a na Rysy chciał wejść w adidasach. Utknął jednak  pod szczytem na jednym z płatów śniegu.


fot. Paweł Rulewski(PR Photography)

Źródło: 24tp.pl

Zima w wyższych partiach Tatr

Powyżej górnej granicy lasu panują warunki wiosenno-zimowe. Na szlakach w zachodniej części Tatr można jeszcze spotkać płaty starego śniegu, największy jest w Dolinie Wyżniej Chochołowskiej. W Tatrach Wysokich na południowych wystawach są płaty śniegu, ale po północnej stronie grani, w żlebach i w kotłach jest ciągła pokrywa. Śnieg w godzinach południowych jest mokry i przepadający, a w godzinach rannych twardy i zmrożony, i taki w miejscach zacienionych, pozostaje przez cały dzień.


Przed Żlebem Blatona (w którym jest śnieg) uszkodzona jest kotwa. Większość łańcuchów w Wysokich Tatrach znajduje się jeszcze pod śniegiem. Do uprawiania turystyki w tej części Tatr niezbędny jest sprzęt zimowy (raki i czekan) oraz doświadczenie w uprawianiu turystyki zimowej.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-05-14 17:47
Wyświetlenia: 8337

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia