• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Najwspanialsze doliny Tatr w okolicy Zakopanego – piesze wędrówki latem

Kategoria: Ogólne

Zakopane to doskonała baza wypadowa na wiele okolicznych szlaków górskich. Niektóre z nich nie wiodą ku szczytom, ale właśnie… ku dolinom. Wśród nich znajdują się takie, które pokonamy z małym dzieckiem, a także trudniejsze. Zobacz, gdzie warto udać się w piesze wędrówki latem.


Czy istnieje przyjemniejsza forma aktywności od spacerów po górach i… dolinach? Apartamenty w Zakopanem oferują bogatą bazę noclegową i możesz wyruszyć stąd w kilka atrakcyjnych pieszych wędrówek. Niektóre szlaki wychodzą z Zakopanego, do niektórych warto podjechać autem. Zobacz najpiękniejsze, tatrzańskie szlaki wokół Zakopanego!

(W nawiasach podajemy odległości od Zakopanego)

Dolina ku Dziurze (3 km) – Zakopane, noclegi dla całej rodziny

Najłatwiejszą trasą krajobrazową, w jaką wyruszysz pieszo z samego Zakopanego, jest szlak wzdłuż Potoku ku Dziurze. Cała trasa trwa około 20 minut i jest niezwykle prosta – posiada tylko nieznaczne wzniesienia. Na końcu trasy mieści się Jaskinia Dziura, zwana także jaskinią zbójecką, ponieważ według legendy służyła jako schronienie dla słynnego zbója Matei. Wejście do jaskini należy już do trudniejszych odcinków – początkowo jest bardzo stromo i może być także ślisko. Warto zabrać ze sobą ciepłe ciuchy, a także latarkę.

Dolina Bystrej (3 km) – Apartamenty Zakopane blisko malowniczych szlaków

Równie blisko, na południowym – zachodzie, znajduje się Dolina Bystrej. Swoją nazwę wzięła od potoku, który przez nią przepływa. Potok Bystra to połączenie dwóch potoków, które mają swoje źródła w dolinie – Goryczkowego i Kasprowego. Wejście do Doliny znajduje się przy dolnej stacji kolejki na Kasprowy Wierch. Ciągnie się ona przez około 6 km, a z głównego szlaku można podziwiać szczyty Nosala, Giewontu, Czerwonych Wierchów i oczywiście Kasprowego Wierchu. Na jej terenie znajduje się też kilka jaskiń – Magurska, Kasprowa Niżnia i Bystrej.

Dolina Strążyska (5 km) – Zakopane pokoje przy niezwykłych zjawiskach natury

Główną atrakcją tej doliny jest Wielka Siklawa – czyli największy wodospad w Polsce. Szlak dnem Doliny prowadzi wzdłuż Potoku Strążyskiego. Jego wody w wielu punktach tworzą piękne kaskady. Lekko wzniesiona Polana Strążyska pozwala natomiast wypocząć na miękkiej trawie. Roztacza się z niej piękny widok na Giewont.

Chcesz być blisko najpopularniejszych punktów widokowych w Tatrach i spędzić niesamowity czas? Zobacz apartamenty w Zakopanem.

Dolina Białego (3 km) i Sarnia Skała – noclegi w Zakopanem i romantyczne spacery

Przez Dolinę Białego przechodzi nadzwyczaj łagodny, żółty szlak. Trasa prowadzi wzdłuż potoku białego i urozmaicona jest wieloma drewnianymi mostkami. Jest to najkrótsza droga na Sarnią Skałę. Wzniesienie to wymaga trochę wspinaczki, ale naprawdę warto, ponieważ ze szczytu Sarniej Skały można podziwiać Giewont w jego pełnej okazałości.

Dolina Gąsienicowa (8.8 km) – Zakopane jako baza wypadowa do najpiękniejszych szlaków

Dolinę tę nazywa się także Doliną Stawów Gąsienicowych, ponieważ na jej terenie znajduje się aż 21 jezior. Czarny Staw Gąsienicowy to największy ze zbiorników, leży on po wschodniej stronie Doliny. Nieopodal na wysokości 1787 m leży Zmarzły Staw, który jest… zamarznięty niemal przez cały rok. Przez krótki okres lata można podziwiać jego piękną, lazurową taflę. Do Doliny Gąsienicowej zejdziesz np. z Kasprowego Wierchu żółtym szlakiem przez Suchą Przełęcz. Jest to jedna z prostszych tras, jeżeli na Kasprowy Wierch wjedziesz kolejką.

Dolina Chochołowska (10 km) – Zakopane na wycieczki rowerowe

Dolina Chochołowska to największa dolina w polskich Tatrach. Szlak dnem Doliny ma swój początek na Siwej Polanie, w tym miejscu można zaparkować auto. Jeżeli nie planujemy zdobywać okolicznych szczytów, Dolinę można przebyć również rowerem, ponieważ szlak oferuje wyrównaną, komfortową drogę (pierwszych kilka kilometrów to asfalt). Na trasie podziwiać można liczne skały i jaskinie – największa z nich to Szczelina Chochołowska. Jeżeli zejdziesz odrobinę z trasy, dotrzesz do słynnej bacówki, która została zbudowana jako scenografia do serialu „Janosik”.

Dolina Kościeliska (10 km) – jaskinie w Zakopanem

W Dolinie Kościeliskiej znajduje się kilka okazałych jaskiń. Jaskinia Mroźna, Mylna, Smocza i Raptawicka zostały udostępnione turystom. Atrakcją Doliny jest także Smreczyński Staw, w którego ciemnej tafli odbijają się okoliczne, ośnieżone szczyty. By wybrać się na spacer tą Doliną, warto podjechać autem do wsi Kiry.

Dolina Pięciu Stawów Polskich (15 km) – Zakopane, apartamenty blisko polodowcowych stawów

Doliny Pięciu Stawów nie trzeba nikomu polecać. Niestety dostęp do niej jest utrudniony i nawet po pokonaniu dużego dystansu autem (do Parkingu Palenica Białczańska 22 km), należy przebyć pieszo około 7.5 km. Droga do tego malowniczego miejsca prowadzi szlakami o różnym stopniu trudności – zielonymi, czerwonymi i czarnymi (tutaj alternatywnie zielony). Trasa nie należy do najkrótszych, ale widoki warte są poniesionego wysiłku.

Pięć polodowcowych stawów, które możesz podziwiać na jej terenie to: Wielki, Czarny, Zadni, Mały i Przedni. Nie każdy wie, że istnieje też szósty staw – Wole Oko – który okresowo pojawia się i znika.

Chcesz wyruszyć w krajobrazową wędrówkę po Tatrach? Nie zwlekaj i zarezerwuj komfortowy apartament w Zakopanem przez portal Sun&Snow.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-05-10 13:28
Wyświetlenia: 3135

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   19 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia