• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

W jaki sposób prać sprzęt outdoorowy? Jak bezpiecznie wyczyścić membranę i inne elementy odzieży?

Kategoria: Ogólne

Nadal możemy spotkać się z uparcie powtarzaną błędną opinią, że pranie odzieży z membraną jest niekonieczne, że takiej odzieży się nie pierze. Nic bardziej mylnego! Odpowiednia pielęgnacja takiej odzieży pozwoli membranie lepiej pracować. Jeśli zdecydujemy sie na niepranie pogorszą się właściwości oddychające i wodoodporne naszej kurtki.Jak prać sprzęt outdoroowy?

Jak prać sprzęt outdoroowy to często powtarzane przez właścicieli takich ubrań pytanie. Aby odzież "oddychała" oraz zachowywała wszystkie swoje właściwości konieczne jest jej pranie. Zatem jak prać sprzęt outdoroowy z membraną? Piorąc nasze spodnie czy kurtkę musimy postępować właściwie. Kilka porad tutaj: https://aniaradzi.pl/porady/pranie-_t/

Dzięki membranie odzież outdoorowa uzyskuje swoją wodoodporność. Pranie odzieży z membraną powinno być więc dwuetapowe. Najpierw samo pranie odzieży z membraną później impregnacja. Najważniejszym i najbardziej optymistycznym faktem jest to, że możemy to uczynić w warunkach domowych w naszej pralce automatycznej.

Pranie odzieży z membraną, pranie goretexu

Produkty goretex posiadają specjalną membranę wyróżniającą wszystkie produkty marki goretex. Dzięki zastosowaniu mikroporowatej struktury goreteks wykazuje się tak dobrymi właściwościami wodoodpornymi oraz oddychającymi.

Pranie goretexu należy rozpocząć od zasunięcia wszytkich suwaków, zapięcia kieszeni klap i pasków. Inaczej ryzykujemy uszkodzenie odzieży podczas prania. Pranie goretexu o ile nie jest inaczej napisane na metce przeprowadzamy w temperaturze 40 stopni Celsjusza. Piorąc kurtkę, spodnie, windstopper czy polar używamy łagodnego płynnego detergentu.

Piorąc kurtkę, spodnie windstopper, czy polar zaleca się używanie specjalnego preparatu, stworzonego do prania odzieży z membranami. Pranie goratexu wspomogą takie produkty jak Nikwax, Granger’s, Mountval, Toko, Atsko, Holmenkol, Fibertec, Waterproof, McNett, czy Woly Sport.

Bardzo ważną rzeczą jest płukanie. Płucząc kurtkę, spodnie, windstopper czy polar najlepiej zrobić to dwukrotnie, zminimalizuje to także tworzenie się zagnieceń. Nie należy stosować detergentów w proszku, które zawierają środki zmiękczające, odplamiaczy, wybielaczy. Mogą one znacząco pogorszyć jakość odzieży. Więcej na ten temat przeczytacie tutaj: https://aniaradzi.pl/porady/jak-prac-kurtke-puchowa-z-pierza-praktyczny-poradnik/

Niestety nie wolno nam używać chlorowych wybielaczy. Jeśli zdarzy się tak że odzież mocno zabrudzimy, należy spróbować usunąć je metodami ręcznymi przed praniem w pralce i także bez użycia silnych detergentów. Ciekawe porady jak uporać się z plamami znajdziecie tu: https://aniaradzi.pl/porady/usuwanie-plam-_t/

Odzież goretex można suszyć w suszarce do ubrań w ciepłym i delikatnym programie przez 20 minut. Uaktywnia to właściwości hydrofobowe preparatu znajdującego się na zewnętrznej warstwie tkaniny. Może się tak zdarzyć, że po długim czasie użytkowania, preparat hydrofobowy przestanie działać. Nakłada się wtedy nową warstwę preparatu DWR, którą można nabyć w każdym sklepie outdoorowym.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-04-06 18:54
Wyświetlenia: 1599

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   2 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   11 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia