• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Najciekawsze iglaki, które spotkamy na tatrzańskich szlakach

Kategoria: Ogólne

Tatrzańskie szlaki – tak naprawdę główne oblężenie można zauważyć na początku okresu wakacyjnego. Osoby spragnione kontaktu z przyrodą szturmują wtedy wszystkie dostępne trasy. Rośliny tatrzańskie zmagają się w tym okresie z niekorzystnymi zjawiskami atmosferycznymi dla tak zwanej wegetacji roślinnej. Faktem staje się, iż roślinność Tatr stworzyła dużą ilość przystosowań do warunków życia oraz wykazuje liczne cechy.


Klimat, a urok Tatr…

Czynniki klimatyczne skutkują tym, że flora urokliwych Tatr zdecydowanie bardziej różni się od flory nizinnej. Powszechnie wiadomo, iż występujące na nizinach zaaklimatyzowały się już do warunków górskich oraz właśnie je można spotkać również w wyższych partiach.

Można spotkać grupę gatunków, które występują wyłącznie na obszarach gór. Mamy tutaj na myśli endemity karpackie oraz subendemity karpackie. Duża część gatunków zaliczana jest do roślin tatrzańskich – w naszym kraju Tatry określane są wyłącznym miejscem ich występowania.

Iglaki występujące na tatrzańskich szlakach

Na przestrzeni wieków ukazywane lasy tatrzańskie przeszły wiele przekształceń. Skutkowało to między innymi licznymi zmianami pod względem rabunkowego wycinania drzew. Wykonywano to na potrzeby górnictwa, jak i również hutnictwa oraz przemysłu drzewnego.

Ukazując drzewa iglaste podkreśla się, że kilka gatunków drzew oraz krzewów rozwijających się w Tatrach odznacza się zdecydowanie bardziej egzotycznym pochodzeniem takim jak pochodzenie: amerykańskie i azjatyckie, jak i również południowo - europejskie.

Omawiając krzewy iglaste zaznacza się, iż ogromne rozpowszechnianie na terenie naszego kraju było jednak uwarunkowane tak naprawdę aspektami ekonomicznymi, które były związane z ogromną produkcyjnością i odpornością pod względem chorób.

Analizując iglaki na tym terenie zaznacza się, że gatunkiem egzotycznym spotykanym na obszarze Tatrzańskiego Parku Narodowego staje się modrzew japoński. To jego nasiona trafiły w pierwszej fazie rozwoju do szkółek, a w kolejnym kroku jako sadzonki do występujących lasów reglowych. Przedstawiając krzewy iglaste w tym rejonie można rzec, iż rodzimą ojczyzną modrzewia japońskiego jest japońska wyspa Hondo. Rozwija się tam w górach od 1600 do niespełna 2500 m n.p.m. Omawiając drzewa iglaste to właśnie ten rodzaj wprowadzono na obszar Europy na przełomie 1861 roku.

Te krzewy iglaste posiadają jedną główną cechę charakterystyczną ukazywanego gatunku. Występują pędy o malinowo-różowym zabarwieniu. Są bardzo często wypełnione na zewnątrz woskowym nalotem oraz są one nieznacznie owłosione. Iglaki posiadają długość od dwóch do nawet trzech i pół centymetrów. Na uwagę zasługuje fakt, że właśnie te drzewa iglaste są bardzo tępo zakończone.

Iglaki – ich piękno

Drzewa oraz krzewy iglaste są niezwykle dekoracyjne. W związku z czym bardzo trudno wyobrazić sobie bez nich nasz ogród. Jednak, jeżeli chcemy dowiedzieć się więcej na temat hodowli iglaków w naszym ogrodzie warto odwiedzić stronę: https://fajnyogrod.pl/porady/iglaki-_c/.

Ciekawostką jest, że tak naprawdę iglaki w swoim środowisku osiągają ogromne rozmiary. Za przykład mogą posłużyć rodzime sosny bądź świerki. Natomiast w naszych ogrodach bądź na tarasach czy balkonach w większości przypadków uprawiamy tak zwane karłowate odmiany o zdecydowanie ciekawszej formie. Iglaki posiadają niezwykle szerokie zastosowanie.

Skutkuje to tym, iż możemy je sadzić w grupach bądź pojedynczo. Ciekawym rozwiązaniem staje się również łączenie z zupełnie innymi rodzajami roślin. Dla zainteresowanych osób można dodatkowo wspomnieć o możliwości ułożenia wielopiętrowej kompozycji.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-03-06 20:31
Wyświetlenia: 2594

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   18 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia