• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Najczęstsze błędy podczas nauki jazdy na nartach

Kategoria: Ogólne

Funkcjonująca nie jedna szkółka narciarska dla dzieci zajmuje się nie tylko nauką jazdy na nartach dla maluchów, ale często również pomagają osobom dorosłym w korygowaniu powstałych błędów w jeździe u osób dorosłych. Technika jazdy karwingowej jest najbardziej neutralną techniką nauki jazdy na nartach, zarówno wśród dzieci jak i dorosłych osób.



Brak kasku na stoku jako jeden z najbardziej rażących błędów

O ile szkółka narciarska dla dzieci jest w stanie przypilnować, aby mali narciarze posiadali kaski, o tyle w przypadku osób dorosłych niestety zadanie to jest nieco trudniejsze, bowiem uczą się często jazdy samodzielnie, we własnym zakresie. Dzieci natomiast oddają pod opiekę profesjonalistów. Na stoku moda powinna być na dalszym planie. Ważna jest wygoda, ale jeszcze ważniejsze bezpieczeństwo. Upadek na stoku, bez kasku przy dużej prędkości może być dla narciarza naprawdę tragiczny w skutkach.

Kask, aby był wygodny i dawał poczucie bezpieczeństwa musi być idealnie dopasowany do obwodu głowy. Należy także pamiętać, że pod żadnym pozorem nie wolno zakładać go na czapkę! To częsty błąd, jaki rodzice popełniają wśród dzieci. Nowoczesne kaski są odpowiednio docieplane, więc jeśli wybierzemy ten dobrej jakości, z pewnością nikt nie będzie odczuwał nosząc go uczucia chłodu.

Brak gogli

Miłośnicy stoków zauważyć mogą, jak wiele osób porusza się po stokach bez specjalistycznych gogli uznając, że zastąpią je zwyczajne, często niskiej jakości, okulary przeciwsłoneczne. Gogle w założeniu wcale nie mają za zadanie chronić jedynie przed opadami śniegu, o czym błędnie myślą osoby, które z takiej osłony oczu podczas jazdy rezygnują.

Gogle mają chronić oczy przed zimnem i nadmiarem promienni słonecznych, z czym nie zawsze dobrze poradzą sobie zwyczajne, letnie okulary przeciwsłoneczne. Także osoby noszące na co dzień okulary korekcyjne wcale na stok nie muszą zakładać swoich okularów, gdyż z pewnością i dla nich znajdą się komfortowe i zapewniające bezpieczeństwo oczom gogle.

Zły wybór stoku dla początkującego narciarza


Każda szkółka narciarska dla dzieci z niezwykłą dbałością przystępuje do szukania stoku, który będzie idealny dla nauki narciarstwa u najmłodszych. Niestety, zbyt pewni sowich umiejętności dorośli narciarze, zaczynający dopiero swoją przygodę z jazdą, wybierają nieodpowiedni dla ich umiejętności stok.

Pierwsze lekcja nauki jazdy zawsze są w pewnym stopniu trudne, dlatego też warto wybrać możliwie jak najłagodniejsze stoki, które nieco ułatwią zwalczyć te pierwsze trudności w nauce. Upadki i problemy z utrzymaniem równowagi to najczęstsze kłopoty dla początkujących narciarzy, dlatego też stok powinien być możliwiej jak najłagodniejszy, aby nauka sprawiała przyjemność, bowiem z takiego założenia wychodzą osoby, które chcą opanować sztukę jazdy na nartach. Warto wybierać te stoki, które zawierają oślą łączkę.

Z takich stoków korzysta niemal każda szkółka narciarska dla dzieci, dlatego zawsze do niej możemy się zgłosić, gdy poszukujemy najłagodniejszego stoku w okolicy, w którą wybieramy się na narty. Każdy początkujący powinien wybierać trasy niezbyt długie, szczególnie jeśli nie może poszczycić się doskonałą kondycją fizyczną. Nauka narciarstwa wymaga nieco siły, dlatego początkujący niezwykle często męczą się niezwykle szybko.

Niewłaściwa postawa ciała


Specjaliści radzą, aby jazdy na nartach uczyć się zaczynając od jazdy pługiem. Ten styl charakteryzuje się szerokim rozstawieniem tylnej części nart, przy jednoczesnym zbliżeniu do siebie przedniej ich części. Dzięki takiej pozycji, niewymuszonej i niezwykle swobodnej, można bardzo łatwo (nawet w przypadku amatorów) kontrolować prędkość jazdy.

Dużym błędem wielu początkujących narciarzy jest wymuszona i bardzo sztywna postawa ciała oraz niewłaściwe (czyli nierównomierne ) rozłożenie ciężaru ciała na obie narty. Takie błędy nieuchronnie prowadzą do problemów z równowagą, co skutkuje upadkiem. Każdy upadek i podniesienie się po nim to duży wysiłek, którego warto w miarę możliwości unikać. W końcu jazda na nartach ma być czystą przyjemnością.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-03-03 14:15
Wyświetlenia: 2261

Ostatnie komentarze

 • Paweł

  Nie rób z siebie takiego znawcy, i nie popisuj się. Najprostsze wytłumaczenie jeżeli na tabliczce...

  Na Kościelec z Hali Gąsienicowej przez Czarną Dolinę Gąsienicową 

   19 godzin temu

 • Flądra

  Na Świnicę, Kościelec. Jeżeli nie masz raków to raczej Kasprowy lub Giewont.

  Na Rysy znad Morskiego Oka 

   1 tydzień temu

 • MarcinM

  Planuje w czerwcu trasę przez Krzyżne do "piątki" i właśnie przyszła mi pewna myśl do głowy, żeby...

  Na Halę Gąsienicową z Rusinowej Polany 

   2 tygodni temu

Ostrzeżenia