• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Ubezpieczenia podróżne - kompleksowa ochrona w czasie podróży poza granicami Polski

Kategoria: Ogólne

Podróżowanie to wspaniały sposób na spędzanie wolnego czasu. Choć w Polsce prym wiodą wyjazdy krajowe, coraz więcej osób postanawia jednak udać się w podróż za granicę. Według statystyk na wypoczynek poza ojczystym krajem decyduje się rocznie około 20% dorosłych obywateli. Aby zapewnić sobie bezpieczeństwo podczas takich wycieczek, warto wykupić specjalne ubezpieczenie podróżne. Co warto wiedzieć o takiej ochronie?

Chociaż nikt nie wybiera się w podróż z myślą, że coś złego może się wydarzyć, dobrze jest zawczasu zadbać o swoją ochronę. Podczas wyjazdu zdarzyć się może naprawdę wiele nieprzewidzianych sytuacji, z którymi trudno będzie się mierzyć bez odpowiedniej polisy. Ubezpieczenie podróżne, zwane także turystycznym, to wręcz obowiązek dla każdej osoby, która wybiera się za granicę.


Ubezpieczenie podróżne – dlaczego jest takie ważne?


Wiedza Polaków o istotności wykupienia ubezpieczenia podróżnego jest niestety dość niska. Okazuje się, że mniej niż połowa obywateli wyjeżdżających poza kraj decyduje się na taki zakup. A posiadanie polisy to niezwykła oszczędność - twierdzi ekspert z portalu www.bestpolisa.pl, jeśli dojdzie do nieszczęśliwego wypadku, zgubienia bagażu czy innych problemów. To właśnie ubezpieczenie podróżne pokryje koszty leczenia, przelotu helikopterem do szpitala czy pozwoli odzyskać pieniądze, jeśli zajdzie konieczność nagłego zrezygnowania z wyjazdu. Oczywiście można zdecydować się jedynie na wyrobienie tzw. karty EKUZ, czyli Europejskiej Karty Ubezpieczenia Zdrowotnego, jednak obejmuje ona jedynie podstawowe usługi, które o wiele lepiej rozszerzyć o dodatkowe, pełniejsze ubezpieczenie turystyczne.

Najważniejsze składowe ubezpieczenia turystycznego


W ubezpieczeniu turystycznym najważniejsze jest to, co gwarantuje. Przed wyborem konkretnej polisy należy uważnie przeczytać, jaki zakres obejmuje. Im takie ubezpieczenie jest bogatsze, tym lepiej dla wyjeżdżającego. Choć oczywiście zawsze warto dobrać ubezpieczenie do konkretnej podróży. Dobrze jest mieć świadomość, że firmy ubezpieczeniowe oferują specjalne polisy np. dla osób wybierających się na narty. Najważniejsze jednak, aby takie ubezpieczenie miało następujące elementy:

a) ubezpieczenie kosztów leczenia – niezbędne w razie pobytu w szpitalu, przychodni czy innej placówce medycznej. To właśnie to ubezpieczenie pokryje wszelkie koszty związane z leczeniem urazów czy chorób, w tym także koszty operacji. Najczęściej obejmuje także transport, np. helikopterem czy ambulansem.
b) ubezpieczenie OC – jest to tak zwane ubezpieczenie odpowiedzialności cywilnej. Firma ubezpieczeniowa pokryje koszty szkód, które zostały przez ubezpieczonego wyrządzone osobie trzeciej. Dotyczy to zarówno zdrowia osoby trzeciej, jak i jego mienia.
c) ubezpieczenie NNW – to ubezpieczenie pozwoli na wypłatę środków, jeśli dojdzie do uszczerbku na zdrowiu ubezpieczonego. W przypadku śmierci ubezpieczonego wskazany w polisie beneficjent otrzyma odszkodowanie.
d) ubezpieczenie assistance – ten rodzaj ubezpieczenia ma stanowić pomoc dla wyjeżdżającego w razie np. problemów ze znalezieniem placówki medycznej za granicą czy pomoc przy organizacji dalszej podróży. Najczęściej takie świadczenie jest realizowane telefonicznie. Może obejmować także pomoc prawną, w tłumaczeniach czy nawet wesprzeć ubezpieczonego w zarezerwowaniu stolika w restauracji.

Dodatkowe elementy ubezpieczenia podróżnego


Oprócz podstawowych i najważniejszych świadczeń ubezpieczenie może także obejmować inne rodzaje ochrony. Wszystko zależy od konkretnej polisy. W zależności od potrzeb ubezpieczenie turystyczne może także zawierać takie elementy jak:
a) ubezpieczenie bagażu – takie ubezpieczenie pozwala na uzyskanie odszkodowania, jeśli bagaż ubezpieczonego został skradziony lub zniszczony. Dotyczy zarówno bagażu, który wyjeżdżający zabrał ze sobą z kraju, jak i tego nabytego podczas podróży.
b) ubezpieczenie podróży lotniczej – to idealny wybór dla osób podróżujących samolotem. Dzięki tego rodzaju ubezpieczeniu można uzyskać zwrot kosztów w razie anulowania lotu, jego opóźnienia, a także w sytuacji, gdy zagubił się bagaż i nie trafił o czasie do rąk właściciela.
c) ubezpieczenie na wypadek rezygnacji – często zdarzają się sytuacje, kiedy z ważnych przyczyn podróż musi zostać odwołana. Może to być choroba czy np. śmierć bliskiej osoby. W takich okolicznościach ubezpieczony może uzyskać zwrot poniesionych kosztów. Co więcej ubezpieczenie na wypadek rezygnacji pozwoli na odzyskanie pieniędzy, jeśli zajdzie konieczność wcześniejszego powrotu z wyjazdu, np. z powodu śmierci krewnego czy innego ważnego powodu.
d) ubezpieczenie od chorób przewlekłych – to rozwiązanie dla osób z przewlekłymi, poważnymi chorobami. Tacy pacjenci częściej wymagają pomocy medycznej, więc najlepiej, jeśli skorzystają z tej dodatkowej ochrony.

Ubezpieczenia turystyczne są dobrowolne, więc wciąż niewielu Polaków decyduje się na ich wykupienie. Jednak warto skorzystać z tego rodzaju polisy, ale czuć się pewnie i spokojnie podczas wypoczynku poza krajem. Przed wyborem ubezpieczenia podróżnego należy uważnie zaznajomić się z zawartymi w nim elementami. Warto także zwrócić uwagę na limity. Nigdy nie należy rezygnować z ubezpieczenia – to nie tylko wygoda, ale i bezpieczeństwo.


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-01-23 22:17
Wyświetlenia: 1985

Ostatnie komentarze

 • Patryk

  Coś mam, ale robione z komórki, więc jakość pozostawia trochę do życzenia. Nowych klamer nie...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

 • Marcin

  Z informacji podawanych na innych portalach wynika, iż szlak został "wzbogacony" o kilka...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

 • naTatry.pl

  Ma Pan może zdjęcia?

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

Ostrzeżenia