• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Bezpieczny wyjazd na ferie w Tatry

Kategoria: Ogólne

Wyjazd na ferie zimowe to gwarancja fantastycznie spędzonego czasu z rodziną. Piękne widoki, sporty zimowe i niezapomniany klimat kuszą ogromną ilość turystów, głównie zmierzających  w stronę polskich Tatr. Jeśli Ty także obrałeś taki kurs, pamiętaj tylko o jednym: dobrze przygotuj swój samochód na nawet najtrudniejsze warunki atmosferyczne.Pogoda w górach jest nieprzewidywalna i zmienna. W ciągu kilkunastu minut może zaatakować nas śnieżyca, może zamarznąć deszcz i zrobić się ślisko. Odpowiedzialny kierowca musi być gotowy na takie niespodzianki. Tym bardziej, że jazda autem w terenie górskim jest wyjątkowo niebezpieczna i zdradliwa. Częste podniesienia i obniżenia wysokości wystawiają nasz pojazd na dużą próbę i jeśli przecenimy możliwości naszego auta, cudowny wyjazd może skończyć się wypadkiem.

Przede wszystkim pozwól zaufanemu mechanikowi zrobić mały przegląd. Niech zbada układ hamulcowy, hamulec awaryjny, bębny w kołach i szczęki hamulcowe. Niech sprawdzi układ kierowniczy i skrzynię biegów: ich sprawne działanie to podstawa bezpiecznej jazdy w trudnych warunkach. Gdyby okazało się, że cokolwiek z tego typu elementami jest nie tak, bez namysłu należy wymienić niesprawne części na nowe. Od tego zależy bezpieczeństwo nasze, naszej rodziny i innych uczestników ruchu.

Po drugie, niech fachowiec sprawdzi Twoje opony zimowe. Nawet jeśli na oko wydaje Ci się, że z bieżnikiem wszystko jest w porządku, ocenę pozostaw komuś doświadczonemu w tym temacie. Bez sprawnych opon zimowych absolutnie nie wybieraj się w kierunku gór: to podstawa, bez której bardzo łatwo o kolizję. Nie zaniedbaj tego elementu!

Skoro przy oponach jesteśmy, zadbaj także o komplet dobrych łańcuchów samochodowych. Co więcej, nie wybieraj się w trasę jeśli nie będziesz pewny, że umiesz je założyć. Nie dla wszystkich jest to łatwe i lepiej upewnij się, że wiesz jak się z nimi obchodzić. Ponadto, jeżeli podczas jazdy asfalt stanie się ośnieżony, nie czekaj z reakcją i załóż łańcuchy od razu. To też bardzo ważny element Twojego wyposażenia i nie warto na nim oszczędzać. Lepiej kupić łańcuch nieco wyższej jakości i mieć do niego pełne zaufanie. Warto przejrzeć ofertę sklepów z akcesoriami motoryzacyjnymi.

Jeśli wybierasz się na narty, zadbaj o solidne uchwyty na narty lub snowboard na bagażnik. Nie ważne, czy przymocujesz je do dachu, czy tylnej części pojazdu. Zaopatrz się w nie i pod żadnym pozorem nie próbuj wozić ich w kabinie samochodu. Narty są giętkie, ciężkie i twarde. W razie jakiejkolwiek kolizji lub innej niebezpiecznej sytuacji, sprzęt narciarski może wyrządzić poważną krzywdę kierowcy i pasażerom. Pamiętaj tylko, by bardzo solidnie je zamontować: narty nie mają prawa się odpiąć!

I najważniejsze: jedź spokojnie. Wyjazd na ferie to nie wyścig i w każdym momencie zachowuj zimną głowę. Drogi o tej porze roku są niebywale zdradliwe i chwila nieuwagi wystarczy, by doprowadzić do nieszczęścia. Jeśli w jakimkolwiek momencie poczujesz, że Twój samochód nie radzi sobie w zimowych warunkach – zjedź z trasy i poczekaj na poprawę pogody. Takie zachowanie jest przejawem odpowiedzialności za siebie i pasażerów. Pamiętaj: żadne opony, łańcuchy i sprawny samochód nie pomoże, jeśli nie wykażesz się zdrowym rozsądkiem!


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-01-16 23:41
Wyświetlenia: 1945

Ostatnie komentarze

 • naTatry.pl

  Na terenie TANAP-u (Tatry Słowackie) od 1 listopada do 15 czerwca szlaki powyżej schronisk są...

  Na Rysy od strony słowackiej 

   2 godzin temu

 • Marta

  Witam, czy w tym roku w maju możliwe jest wejście na Rysy od strony słowackiej?

  Na Rysy od strony słowackiej 

   10 godzin temu

 • Lex011

  Co do cen to wg mnie najdroższe Murowaniec a najtańsze - zaskoczenie- Morskie Oko. Jeżeli chodzi...

  naTatry.pl - Galeria tatrzańskich schronisk 

   4 dni temu

Ostrzeżenia