• Tatry Wysokie
 • Tatry Zachodnie
 • Tatry Słowackie

Jak dobrać deskę snowboardową?

Kategoria: Ogólne

Snowboard to wspaniały i ekscytujący sport, ale jeśli naprawdę chcesz się w niego wciągnąć, zadbaj, by Twoja deska była naprawdę dobrze dobrana – odpowiednio do Twojej budowy, ale i do warunków, w jakich będziesz najczęściej na niej jeździć. Jak się za to zabrać? Mamy kilka sugestii.


Długość deski

To w zasadzie podstawa. Istnieje wiele tabel sugerujących odpowiednią długość uzależnioną od wzrostu, ale w największym skrócie zasada jest taka, by postawiona pionowo sięgała mniej-więcej do body osoby, która zamierza na niej jeździć. Odstępstwo na rzecz deski odrobinę dłuższej (ale nie za bardzo, chodzi o długość do wysokości ust) można zastosować w przypadku zainteresowania jazdą szybką, natomiast jeśli priorytetem jest częste skakanie – krótszą, sięgającą do okolicy mostka.

Ale uwaga, długość deski powinna być dostosowana nie tylko do wzrostu, ale i wagi użytkownika. Dlatego też jeśli jesteś osobą szczupłą lub mocniej zbudowaną, upewnij się sprzedawcy, jaką poprawkę powinno się zastosować w Twoim przypadku.

Wyboru najlepiej dokonywać w wyspecjalizowanych sklepach (np. www.gosnow.pl), gdzie wybór rozmiarów jest naprawdę duży.

Miękka czy twarda?

Jeżeli czytasz ten artykuł, prawdopodobnie najlepszym dla Ciebie wyborem będzie deska miękka, łączona z miękkim obuwiem i wiązaniami. Jest wygodna i bardzo uniwersalna. Deski twarde, stosowane w połączeniu z twardym obuwiem i wiązaniami, są przeznaczone raczej dla osób, które koncentrują się na bardzo agresywnym sposobie jazdy.

Kształt deski

W sklepach sportowych można znaleźć deski symetryczne (tween tip) oraz takie, w których środek ciężkości został przesunięty na tylną stronę (directional). O ile te pierwsze sprawdzają się przy freestyle’u, to te drugie są idealne dla jazdy rekreacyjnej.

Cap czy sidewall?

W zależności od tego, czy bardziej zależy Ci na wytrzymałości deski, czy może na większych prędkościach, wybierz deski o konstrukcji typu Cap (wytrzymałe, z laminatem nachodzącym na krawędzie) lub sidewall (dla wymagających, z dodatkowym wykorzystaniem tworzywa ABS).

Rodzaj ślizgu

Najczęściej sięga się po deski z bardzo uniwersalnym ślizgiem tłoczonym, ale niektórzy snowboardziści chętnie sięgają po ślizgi spiekane lub typu electra (szybkie, ale trzeba je częściej i staranniej konserwować).


Dodał: Marcin Ignatowicz
2018-01-19 16:38
Wyświetlenia: 1734

Ostatnie komentarze

 • Patryk

  Coś mam, ale robione z komórki, więc jakość pozostawia trochę do życzenia. Nowych klamer nie...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

 • Marcin

  Z informacji podawanych na innych portalach wynika, iż szlak został "wzbogacony" o kilka...

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

 • naTatry.pl

  Ma Pan może zdjęcia?

  Na Mięguszowiecką Przełęcz pod Chłopkiem 

   1 dni temu

Ostrzeżenia