• Tatry Wysokie
  • Tatry Zachodnie
  • Tatry Słowackie

W Tatry nadciąga halny. W porywach nawet do 200 km na godz.

Kategoria: Ogólne

W ciągu najbliższych kilkudziesięciu godzin (od późnego popołudnia w niedzielę do godzin porannych we wtorek) w regionie Podhala prognozowane jest wystąpienie bardzo silnego wiatru halnego. Spodziewane są dwa okresy najsilniejszego wiatru:

-W niedzielę późnym popołudniem i wieczorem. Prędkość wiatru na obszarach podgórskich może dochodzić do ok. 80-110 km/h, a w szczytowych partiach Tatr może przekraczać ok. 150 km/h.
-W poniedziałek w drugiej części dnia, wieczorem, a także w trakcie nocy z poniedziałku na wtorek. Prędkość wiatru na obszarach podgórskich może dochodzić do ok. 110-130 km/h, a w szczytowych partiach Tatr nawet powyżej 200 km/h.

Bardzo silny wiatr może zrywać dachy, powodować szkody w drzewostanie, uszkadzać linie energetyczne.


fot. fotogary

Poniżej dokładna informacja ze strony Polscy Łowcy Burz:

Narastający gradient baryczny doprowadzi do wystąpienia silnego i bardzo silnego wiatru o charakterze fenu w południowej części kraju. Szczególnie zagrożone są obszary górskie i podgórskie. W chwili obecnej prognozuje się wystąpienie dwóch fal silnego, a miejscami wręcz niszczycielskiego wiatru.
Pierwsza z fal prognozowana jest na późne popołudnie i wieczór w dniu jutrzejszym (10.12). Swoim zasięgiem obejmie zarówno polską część Karpat, jak i Sudety. Należy się spodziewać wystąpienia silnych porywów wiatru południowego i południowo-zachodniego o prędkości dochodzącej do 80-110 km/h. W partiach szczytowych gór (zwłaszcza Tatry, Beskid Żywiecki i Karkonosze) prędkość wiatru może sięgać nawet 130-150 km/h. Wiatr się uspokoi w poniedziałek (11.12) wczesnym rankiem.

Przerwa nie potrwa jednak długo. Już w poniedziałek przed południem do Polski dotrze kolejna fala wiatru, tym razem o wiele groźniejsza. Po południu i wieczorem bardzo silne porywy wiatru (do 110-130 km/h) prognozowane są w dużej części Sudetów, w Beskidach Zachodnich, na Podhalu i w Bieszczadach. Na Pogórzu w takiej sytuacji wiatr będzie tylko nieznacznie słabszy i jego prędkość (poza obszarami pozostającymi w cieniu wiatrowym wyższych pasm górskich) może sięgać 90-110 km/h. Natomiast najgroźniej będzie w rejonie Tatr. Niektóre modele numeryczne na tę chwilę dla szczytowych partii Tatr wskazują wystąpienie porywów wiatru o prędkości znacznie przekraczającej 200 km/h. Najgorzej będzie w nocy z poniedziałku na wtorek. Bardzo silne, a nawet niszczące porywy wiatru mogą dać się mocno we znaki nie tylko pod Tatrami, ale również w okolicach Żywca, Cieszyna, Bielska Białej, Suchej Beskidzkiej, Nysy oraz w rejonie Bieszczad.


Źródło: Polscy Łowcy Burz, http://lowcyburz.pl/


Dodał: Marcin Ignatowicz
2017-12-09 22:13
Wyświetlenia: 2759

Ostatnie komentarze

Ostrzeżenia